برای معرفی

 

برای معرفی "ايران واقعی" همه مسووليم

 

انستيتو بين المللی تمدن اسلامی در دانشگاه بين المللی اسلامی مالزی در کوآلالامپور روز چهارم آذرماه، 24 نوامبر، ميزبان جمعی از مديران، کارشناسان و متخصصان روابط عمومی ايران بود.

سمينار يک روزه "ارتباطات، شفافيت و حکومت امروز از ديدگاه اسلام" با حضور انديشمندان و صاحب نظران اين دانشگاه محور نشستی صميمی از دو گروه ايرانی و مالزيايی بود که قصد داشتند تجربيات، دانسته ها و اندوخته های علمی و حرفه ای خود را به بحث و اشتراک نظر بگذارند. در اين جمع صميمی، علمی و دوستانه دو تن از دانشجويان دکترای ايرانی که يک نفر دانشجوی همين دانشگاه بود و ديگری که دانشجوی دکترای تاريخ ايران در دانشگاه علوم و تحقيقات تهران بود و به وابسته شغل همسرش در مالزی حضور داشت، نيز شرکت کرده بودند و با علاقه مندی و ذوق زدگی خاصی مباحث مطرح شده در اين سمينار را دنبال می کردند.

خبرنگار موسسه کارگزار روابط عمومی در حاشيه اين سمينار مصاحبه ای را با اين دو تن انجام داده است:

 

- لطفاً در ابتدای گفتگو خودتان را معرفی کنيد

ليلا حاجی مهدی تاجر هستم، ليسانس و فوق ليسانسم را در رشته اديان و عرفان تطبيقی از دانشکده علوم تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامی در ايران کسب کرده ام و در حال حاضر دانشجوی مقطع دکترای "هنر اسلامی" دانشکده بين المللی اسلامی مالزی، انستيتو انديشه و تمدن اسلامی (ISTAC) هستم.

 

- فريبا رومی، دانشجوی دکترای تاريخ ايران در دانشگاه علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران که فوق ليسانس تاريخ ايران و ليسانس مترجمی انگليسی را نيز در همين دانشگاه به اتمام رسانده ام و اکنون به دليل شغل همسرم مقيم مالزی هستم.

 

- چگونه از برپايی اين سمينار در اين انستيتو مطلع شديد؟

بر اساس اطلاعيه ای که توسط دانشگاه اعلام شده بود، متوجه شدم اين سمينار با حضور عده ای از هموطنانم برگزار خواهد شد و اين موضوع را با خانم رومی هم در ميان گذاشتم و با بی صبری منتظر ملاقات با اين گروه بوديم.

 

- از اين که گروهی از مديران و کارشناسان روابط عمومی ايران در انستيتو تمدن و انديشه اسلامی حضور می يابند چه احساسی داشتيد؟

خانم حاجی مهدی تاجر: زمانی که شنيدم گروهی از ايران برای برگزاری يک سمينار حرفه ای و تخصصی به دانشکده (ISTAC) می آيند احساس بسيار خوبی داشتم. ايستک (انستيتو تمدن و انديشه اسلامی) از دانشکده های وابسته به دانشگاه بين المللی اسلامی مالزی که دانشکده های معتبر مالزی است که دوره های فوق ليسانس و دکترای را در زمينه اسلام و تمدن اسلامی برگزار می کند و من خيلی خوشحال بودم که گروهی ايرانی، به نمايندگی از ايرانی ها قدم به محيطی می گذارند که جايگاه علمی و حرفه ای بالايی دارد و می توانند در معرفی ايران نيز گام های موثری بردارند.

خانم فريبا رومی: من هم از اين که هموطنانم و هم زبانانم را در اين دانشگاه ملاقات کردم بسيار خوشحال شدم. در اين کالج مباحث مربوط به فلسفه هنر، شرق شناسی و تاريخ هنر و انديشه اسلامی تدريس می شود و به دليل جايگاه علمی آن سمينارهای مهم و بزرگی در آن برگزار می شود که انتخاب آن برای برگزاری سمينار "ارتباطات، شفافيت و حکومت امروز از ديدگاه اسلامی" از سوی موسسه کارگزار روابط عمومی، انتخابی هوشمندانه و حرفه ای تلقی می شود.

 

- برگزاری اين سمينار را چگونه ارزيابی می کنيد و با توجه به اين که با علاقه و شور خاصی بحث های طرح شده را دنبال کرديد چه نظری د مورد تداوم اين گونه برنامه ها داريد؟

خانم حاجی مهدی تاجر: (ISTAC) مجموعه ای غنی و فعال در زمينه علوم اسلامی تاريخ و تمدن و اديان و جهان اسلام است. انتخاب اين دانشکده برای ارتقای سطح علمی مديران و کارشناسان روابط عمومی ايران بسيار هوشمندانه و با درايت انجام شده است که اين حسن انتخاب سزاواز تحسين است.

اين که گروهی از ايرانيان به محيطی پا می گذارند که علی رغم وابستگی به جهان اسلام چيز زيادی در مورد ايران نمی دانند، بسی موجب خرسندی و اميدواری است تا در پناه چنين برنامه هايی، ضمن معرفی بيشتر و بهتر ايران از زمينه های موجود علمی و حرفه ای اين مراکز نيز استفاده شود.

برگزاری سمينار در چنين موسسه ای به عنوان گامی علمی می تواند مقدمه ای برای ارتقای سطح علمی، حرفه ای وقتی مديران و کارشناسان حوزه ارتباطات و روابط عمومی ايران و نويدبخش حرکت های فراملی و بين المللی در کشورهای ديگر به خصوص کشورهای مسلمان، توسعه يافته و پيشتاز در زمينه های فرهنگی، علمی و اقتصادی باشد که بايد توسط مسوولان کشور قدر دانسته شده، حمايت و پشتيبانی شود.

خانم فريبا رومی: شما با انتخاب اين کالج برای برگزاری يک سمينار علمی و آموزشی، به محيطی پا گذاشته ايد که می توانيد وجود روابط عمومی، ارتباطات و مردمداری را در گوشه، گوشه و در رفتار و اعمال دست اندرکاران آن اعم از هيات های علمی، اساتيد، دانشجويان و حتی کارمندان آن به وضوح مشاهده کنيد.

نظم، پاکيزگی، زيبايی، تناسب هنری و معماری، وقت شناسی، احترام و نوع دوستی فضايی را به وجود آورده است که می تواند به عنوان يک الگو مورد توجه مديران و کارشناسان شرکت کننده در اين دوره آموزشی قرار گيرد.

اين محيط کاملاً آرام، فوق العاده تميز، معطر و خوشبو و زيبا اين فرصت را فراهم می کند که ميهمانان آن بتوانند در آرامش و امنيت کامل تجربيات، دانش و يافته های علمی خود را در محيطی دوست داشتنی به اشتراک بگذارند.

 

- با توجه به اينکه بحث های طرح شده در اين سمينار با علاقه مندی دنبال کرديد کيفيت آن را چگونه ارزيابی می کنيد و چه توصيه ای برای بهتر شدن آن داريد؟

خانم حاجی مهدی تاجر: به دليل چندمليتی بودن کشور مالزی و حضور افراد و اقوام مختلف در کنار يکديگر و احترام متقابل بين افراد فضايی دوستانه پديد آمده است که تجربه ای خوب از صلح، انسان دوستی و احترام به حقوق ديگران است که اين موضوع می تواند الگوی خوبی برای همه مردم جهان و به خصوص مسلمانان برای اتحاد بيشتر باشد.

اساتيدی که در اين سمينار سخنرانی کردند افرادی برجسته، صاحب نام و باتجربه در زمينه های مربوط به حوزه کاری خودشان بودند. خانم محقق حدود 35 سال است که مقيم کوآلالامپور هستند و حسن انتخاب ايشان برای سخنرانی در اين سمينار سزاوار تقدير و سپاس است. همچنان پروفسور عدنان بکر از استادان بنام در زمينه علوم اسلامی هستند که در اين سمينار سخنرانی کردند و به نظر می رسد مسوولان و برگزارکنندگان اين تور نهايت حسن انتخاب و درايت را در انتخاب اين کالج و سخنرانان به خرج داده اند. اما گله مرا هم بابت ناهماهنگی های جزيی سمينار بپذيريد. شايد لازم بود در امر ترجمه مطالب دقت بيشتری انجام شود و در ابتدای سمينار نسبت به معرفی ايران و فرهنگ اسلامی ايرانی کشور عزيزمان به طور شايسته ای برنامه ريزی شود.

البته برای شروع اين گام، حرکت بسيار ارزشمند و کاملی بود که مطمئناً در ادامه آن و در قدم های بعدی ضعف های جزيی هم به نقاط قوت تبديل خواهند شد و بالاخره برای توسعه و گسترش دانش در حوزه ارتباطات و روابط عمومی در سطح بين المللی بايد از جايی شروع کرد که به نظر می رسد موسسه کارگزار روابط عمومی با برگزاری اين تور برای دومين سال نقطه بسيار خوبی را برای شروع انتخاب کرده است.

حضور در مجامع مختلف از جمله دانشگاه ها و مجامع علمی و آشنايی با دانش و تجربيات ملل مختلف در ارتقای سطح علمی و فرهنگی ايرانيان بسيار موثر خواهد بود.

حضور اين گروه در (ISTAC) نشانگر اين بود که ايرانيان روشن ضمير در راه اهداف مقدسی که برای پيشرفت و بالندگی کشورشان دارند هيچ مانعی را برای رسيدن به آن هدف های بزرگ ناپيموده نمی گذارند و مرزهای جغرافيايی و فاصله های زمانی و مکانی آنان را از کسب تجربه و دانش بازنمی دارد.

خانم فريبا رومی: مردم مالزی مهربان و خونگرم هستند و آنچه در اين جامعه بيش از هر چيزی به چشم می خورد روابط مبتنی بر احترام و محبت متقابل و بی دريغ است. حضور اين جمع ايرانی در اين کالج، فرصتی را فراهم آورد تا آن ها ضمن بحث در مورد موضوعات مهمی مانند:

"ارتباطات، شفافيت و حکومت از ديدگاه اسلامی" با ديدگاه های صاحب نظران و دانشمندان مطرح اين دانشگاه آشنا شوند و در محيطی کاملاً آرام و صميمی صحنه ای ديگر از دانش و مباحث آموزشی را تجربه کنند.

در دانشگاهی که همه به وظايف خود آشنا هستند و اساتيد بسيار خونگرم و با دانش و معرفت پذيرای دانشجويان و طالبان علم هستند فضاهای زيادی برای ارايه تصويری واقعی از
روابط عمومی مخاطب مدار به وجود می آيد که اين فرصت های بی بديل و با ارزش می تواند از نگاه صاحب نظران و کارگزاران حرفه ای روابط عمومی صحنه ای بزرگ برای کسب تجربه و الگوبرداری از يک واقعه علمی و حرفه ای باشد.

در اينجا با آنکه هر کدام از اساتيد و دانشجويان از گوشه ای از جهان گردهم آمده اند می توان به ارتباطاتی ريشه ای و قوی دست يافت که تصويری از نقش با ارزش روابط عمومی در صحنه مديريت اجتماعی اين جامعه انسان محور است و می تواند فضاهای ذهنی و باورهای مثبتی از رويکرد روابط عمومی در ارتباطات اجتماعی را برای کارگزاران آن فراهم آورد.


 
خانه
پايگاه مقالات
پايگاه اطلاعات
پايگاه کتاب
پايگاه اخبار
فصلنامه
ليست مطالب
 
 

Kargozar

Public Relation 

 [خانه ] [پايگاه مقالات ] [پايگاه اخبار] [پايگاه کتاب] [پايگاه اطلاعات تخصصی]

 Email :Info @iranpr.org  

Copyrightę2003