پوتراجايا

 

پوتراجايا

درباره ي پوتراجايا(Putrajaya) و سايبر جايا (Ciberjaya)

 

پوتراجايا(Putrajaya)  و سايبر جايا (Ciberjaya) دو منطقه يا شهر جديد است كه در فاصله ي نه چندان زيادي از كوالالامپور ساخته شده است . پوتراجايا را مي توان در واقع مركز اداري مالزي در نظر گرفت كه باعث تفكيك شدن نسبي مراكز تجاري (Bussinss and Shopping) از مراكز اداري شده است .

 ظاهراً كلمه ي جايا در زبان مالايي به معني محل و مكان مي باشد . پوترا نيز گويي به مفهوم حكمروا  است. كاخ نخست وزيري مالزي در اين شهر است كه در كنارش مسجدي باشكوه نيز ساخته¬ شده است. كمي آن طرف خانه هايي براي سران كشور ساخته شده است . پوتراجايا قرار است به زودي و رسماً پايتخت سياسي مالزي شود.

 در مجاورت پوتراجايا منطقه اي به نام سايبرجايا نام دارد. سايبرجايا قرار است تا سال ۲۰۱۰ به عنوان شهري بدون كاغذ (paper less) شود، شهري تمام الكترونيكي كه در آن به عنوان مثال به جاي پاسپورت كاغذي از اثر انگشت تو براي كنترل ورود و خروجت استفاده ميشود. فعلاً دولت، خانه هايي را كه در سايبرجايا ساخته است در اختيار كاركناني مي گذارد كه دارند شهر را مي¬سازند. در عين حال از حالا خانه هايي ساخته اند كه فعلاً خالي است اما ظرفيت اين را دارد كه تا ۱۵ سال ديگر، سكنه را در خود جا دهد.


 
خانه
پايگاه مقالات
پايگاه اطلاعات
پايگاه کتاب
پايگاه اخبار
فصلنامه
ليست مطالب
 
 

Kargozar

Public Relation 

 [خانه ] [پايگاه مقالات ] [پايگاه اخبار] [پايگاه کتاب] [پايگاه اطلاعات تخصصی]

 Email :Info @iranpr.org  

Copyright©2003