گزارش برگزاری دوره دوم در مالزی

گزارش برگزاری دوره دوم در مالزی
 

در دومین تور آموزشی روابط عمومی ایران که به همت دبیرخانه دایمی کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی ایران و انستیتو روابط عمومی مالزی از تاریخ 3 الی 10آذرماه 1387در کوالالامپور برگزار شد، شعبان آزادی کناری رئيس كارگروه پژوهشي انجمن دوستداران ايران مترجم گروه بود.

این دوره به منظور بروز رسانی اطلاعات کارگزاران روابط عمومی و آشنایی با دستاوردها و تجارب روابط عمومی در سایر کشورها و همچنین استفاده از دیدگاه های نوین و جدید برگزار شد.

اهداف این تور عبارت بودند از: آموزش و یادگیری، افزایش مهارت و تسلط فردی، ارتقای تفکر جمعی و یادگیری تیمی، تقویت تلاش جمعی و تعهد به ارزش ها و اعتقادات جمعی، شکستن مدل های ذهنی، تقویت نگرش سیستمی.

در طول سفر یک هفته ای کارگزاران روابط عمومی ایران به مالزی، سمینارها و دوره های آموزشی مختلفی برگزار شد و در پایان دوره، گواهینامه های متعددی از طرف انستیتو روابط عمومی مالزی، دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی، سهردار شهر ملاکا و ... به کلیه شرکت کنندگان اهداء شد.

در این تور برای نخستین بار در تاریخ روابط عمومی ایران، مهدی باقریان دبیرکل کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران و مدیر مسوول موسسه کارگزار روابط عمومی موفق به دریافت اعتبارنامه متخصصان روابط عمومی (APR) شد.

موسسه روابط عمومی مالزی این اعتبارنامه حرفه ای و تخصصی را به پاس تلاش های مستمر و ارزنده نامبرده در زمینه اعتلای روابط عمومی در دوسطح ملی و بین المللی طی مراسمی با حضور شخصیت های علمی و فرهنگی در انستیتو بین المللی تمدن اسلامی، دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی به وی اعطا کرد.

رییس هیات اعتباربخشی موسسه روابط عمومی مالزی که مسوولیت ارزیابی متخصصان روابط عمومی را به عهده دارد، خاطرنشان کرد این اعتبارنامه به مهدی باقریان به دلیل فعالیـت های موثر او در حوزه روابط عمومی و ارتباطات اعطا می گردد.

لازم به ذکر است اعتبارنامه متخصصان روابط عمومی، معمولاً به افرادی که برای پیشرفت و اعتلای صحیح و درست روابط عمومی نقش ارزنده ای ایفا می کنند تعلق می گیرد.

مهدی باقریان به عنوان مبتکر ارتباطات بین المللی روابط عمومی، سال ها به عنوان دبیرکل کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران به فعالیت مشغول بوده و در حال حاضر علاوه بر مدیرمسوولی و سردبیری چند نشریه تخصصی، دبیرکل انجمن متخصصان روابط عمومی نیز می باشد.

باقریان کتاب های زیادی را در حوزه روابط عمومی به رشته تحریر درآورده است که از جمله آن ها می توان به "فلسفه روابط عمومی کاربردی"، "روابط عمومی کاربردی و فنون برگزاری گردهمایی ها"، "بزرگان روابط عمومی(سه جلدی)" و "عکس و کاربرد آن در روابط عمومی" اشاره کرد. وی در دو سال گذشته، مسوولیت انتشار "دایره المعارف روابط عمومی" را بر عهده داشته که دو جلد آن در 1440 صفحه توسط "انتشارات کارگزار روابط عمومی" منتشر شده است. همچنین کتاب "فلسفه روابط عمومی کاربردی"، در نخستین جشنواره تحقیقات، پایان نامه ها و کتب روابط عمومی، عنوان برترین کتاب سال را به خود اختصاص داد و مفتخر به دریافت لوح سپاس و تندیس از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

عضویت در هیات رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی های استان تهران، کارشناس برتر روابط عمومی ایران در سال 76، تاسیس اولین انتشارات تخصصی در حوزه روابط عمومی، چاپ مقاله در ژورنال های بین المللی، مدیر روابط عمومی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و مدیر روابط عمومی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، از جمله مسوولیت ها و فعالیت های نامبرده در سال های اخیر می باشد.

 

مالزی یعنی تمام آسیا

در میان پنج‌قاره دنیا، آسیا قاره‌ای است که به لحاظ تنوع جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی همواره در طول تاریخ توانسته است گردشگران قابل‌توجهی را به سوی خود جلب کند.

یکی از کشورهای آسیایی که طی سال‌های اخیر توانسته است پذیرای گردشگران مختلف باشد، مالزی است. این کشور با توجه به جاذبه‌ها و دیدنی‌های مختلف خود برنامه‌های متنوع سفر را برای تمام اقشار طراحی کرده است تا هر کسی بتواند با توجه به تعلقاتش از جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی این کشور بهره ببرد.

«سلامت داتانگ» در زبان ملی مالزی به معنی خوش آمدید است که مسافران در تمام لحظاتی که در این کشور هستند، این واژه را از زبان مردم آن می‌شنوند و در حرکات شان آن را لمس می‌کنند. گوناگونی و تنوع، شاخص‌ترین ویژگی مالزی است؛ چراکه در این کشور ادیان و فرهنگ‌های مختلف با صلح و تفاهم در کنار هم زندگی می‌کنند.

کوالالامپور پایتخت مالزی است که از نظر لغوی به معنی بین‌النهرین است. این شهر حدود سال 1800میلادی بنا شده که در ابتدا منطقه تجاری کوچکی به شمار می‌آمده است؛ اما امروز این شهر، مرکز فعالیت‌های سیاسی و تفریحی مالزی است. قدیمی‌ترین مرکز دیدنی و تاریخی این شهر، ساختمان سلطان عبدالصمد و مدیران استقلال است.

برج‌های دوقلوی پتروناس، بلندترین برج‌های جهان هستند که در کوالالامپور قرار دارند. این شهر به «شهر - باغ» نیز معروف است که با گردشی بعد از غروب در شهر و دیدن درخت‌ها و ساختمان‌هایی که با چراغ‌های رنگی تزئین شده‌اند، این ادعا ثابت می‌شود.

پوترا جایا، در 25کیلومتری کوالالامپور، یک سوپر مدرن شهری است که به باغ – شهر هوشمند معروف است. این شهر که زمانی از درختان نخل پوشیده بوده، امروزه نیز در محاصره درختان است و پارک‌ها و باغ‌ها در جای‌جای این منطقه در کنار امکانات شهری وجود دارند. پارک‌های گل‌های ارکیده و هیبیسکوس، پارک پرندگان و پارک آهوان از جمله پارک‌های گردشگری کوالالامپور هستند که در کنار موزه ملی و سایر موزه‌های تاریخی مالزی پذیرای مهمانان می‌شوند.

بگذارید رازی را با شما درمیان بگذارم. وقتی که دیداری از مالزی دارید لازم نیست بقیه آسیا را ببینید. دیدن مالزی کافی تر از کافی است. مالزی همه چیز آسیا را یک جا در خود دارد. هم از لحاظ تنوع اقوام مختلف، مالایی، چینی، هندی و هم از نظر رنگ های مختلف. پس لازم نیست که ژاپن و هند و چین را ببینید. جای بسیار خوبی برای خزید کردن و دیدار از مناظر دیدنی و مکانی مناسب برای خوردن است.

شما می توانید غذاهای مختلفی از کشورهای مختلف آسیا را تست کنید و مهم ترین چیز خوردن و خرید کردن است. شما زمانی بهتر از این زمان را برای آمدن به مالزی نمی توانید پیدا کنید چون این بهترین زمان است. ماه دسامبر که همه چیز حراج است و من مطمئنم اگر قصد خرید داشتید جاهای بسیار جالبی در مالزی وجود داشته با تخفیف های خوب که شما می توانید همه چیزهایی که می خواهید، تهیه کنید و به خاطر همین است که ما می گوییم مالزی یعنی تمام آسیا!

دومین سفر علمی آموزشی مدیران و کارشناسان روابط عمومی ایران از تاریخ 3 الی 10آذرماه 1387 مطابق با 23 تا 29 نوامبر سال 2008 به همت موسسه کارگزار روابط عمومی و موسسه روابط عمومی مالزی برگزار شد.

در این سفر یک هفته ای حدود 38 نفر از مدیران و کارشناسان روابط عمومی سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی ایرانی با وضعیت روابط عمومی در کشور مالزی و مراکز علمی و فرهنگی آن آشنا شدند و با طرف های مالزیایی به بحث و گفتگو و انتقال علم و تجربه در حوزه ارتباطات و روابط عمومی پرداختند. آنچه در پی می آید حاصل گزارشی از این سفر یک هفته ای گروه به کشور مالزی است.

 

http://transment.persianblog.ir/post/34

http://basirian.persianblog.ir/1387/4/15


 
خانه
پايگاه مقالات
پايگاه اطلاعات
پايگاه کتاب
پايگاه اخبار
فصلنامه
ليست مطالب
 
 

Kargozar

Public Relation 

 [خانه ] [پايگاه مقالات ] [پايگاه اخبار] [پايگاه کتاب] [پايگاه اطلاعات تخصصی]

 Email :Info @iranpr.org  

Copyright©2003