New Page 1

نقش رسانه‌ها در سال جهاد اقتصادي

محبوبه ابويي مهريزي*

 

نامگذاري سال 90 از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي به عنوان سال جهاد اقتصادي نشان‌دهنده اهميت نقش اقتصاد به عنوان موضوع اصلي زندگي مردم كشور است.

 این نام‌گذاری که در حقیقت نمادی برای جهت دار شدن بهتر برنامه‌های جاری کشور در سال پیش‌رو می‌باشد. اقتصاد به عنوان یکی از عوامل مهم توسعه کشورها به شمار می‌رود و توسعه اقتصادی بستر ساز پیشرفت در زمینه‌های گوناگون است، به نحوی که شاخص‌های توسعه اقتصادی ارتباط مستقیمی با افزایش بهره‌وری‌ها و در نتیجه رشد مستقیم صنعتی، علمی و... دارد. ايران به عنوان کشوری در حال توسعه به دلیل تکیه بر اقتصاد داخلی و کم کردن نیازمندی خارجی توانست کمترین ضربه را از بحران جهانی دریافت کند که یک امتیاز بزرگ برای کشورمان به شمار می‌رود. به هر حال سال جدید سال همت مردم و مسوولان برای تحول عظیم اقتصادی به شمار می‌رود و همانطور که رهبری نیز در پیام نوروزی خود تاکید کردند لازمه این جهاد و تحول کار عملی و همت همه جانبه مردم و مسوولان و وحدت کامل برای رساندن اقتصاد ایران به نقطه مطلوب خود و در نتیجه بالا رفتن جایگاه ایران در معادلات بین‌المللی و اثرات داخلی مانند از بین رفتن فقر و بیکاری و... است. از همين رو براي رسيدن به اين مهم به همكاري همه دستگاه‌هاي اجرايي كشور و به ويژه رسانه‌ها نياز است. رسانه‌ها از طريق تاثيرات مستقيم و غيرمستقيم رواني كه بر بازار و كارگزاران اقتصادي مي‌گذارند، بازار كالا و خدمات را تحت تاثير قرار داده و سياست‌گذاري‌هاي اقتصادي در بعد خرد و كلان را به‌طور غيرمستقيم تحت تاثير قرار مي‌دهند. به‌عنوان مثال انتشار اخبار و تحليل‌هاي مربوط به تحولات اقتصادي مي‌تواند در افزايش يا كاهش قيمت كالاها و خدمات تاثير مستقيم بگذارد و نيز در برخي حوزه‌ها مانند بورس، از پايه‌هاي اصلي تنظيم بازار قرار گيرد؛ يا حتي قادر است كه با يك فضاسازي و ايجاد موج خبري در زماني مشخص، يك حوزه اقتصادي را با ركود يا رشد قابل ملاحظه‌اي روبه‌رو كند.

تاثيرات رسانه‌ها در حوزه اقتصاد تا اندازه‌اي است كه رسانه‌هاي جديد (مانند اينترنت و به صورت كلي‌تر فناوري تبادل اطلاعات) به‌طور كلي با كاركرد اقتصادي و تجاري شكل گرفته‌اند. اين در حالي است كه رسانه‌هاي سنتي‌تر و قديمي‌تر مانند روزنامه‌ها و مجلات در عرصه تحولات و توازن اقتصادي، همچنان نقش چشمگيري را ايفا مي‌كنند. با توجه به اينكه رسانه‌ها در دوران كنوني بخش جدايي‌ناپذير زندگي مردم شده‌اند، بديهي است كه آگاهي مردم در خصوص مسائل اقتصادي روز بالاتر رفته و دست يابي به اهداف مدنظر مقام معظم رهبري سهل تر خواهد بود. نسل کنونی جامعه از ابتدای حیاتش با رسانه‌ها بزرگ می‌شود و در دنیای اطلاعاتی و ارتباطی امروز، این نسل، بخش عظیم فرهنگ، ارزش‌ها و هنجارهای جامعه خود و دیگر جوامع را از رسانه‌ها دریافت می‌کند.

رسانه‌های گروهی، علاوه بر این که در فرآیند ارتباطات و جابه جایی اطلاعات در درون جامعه و ملل سهیم هستند، می‌توانند با کارکرد خویش در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به موازات تحولات عمیق در نهادهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دگرگونی باورها و ارزش‌های مسلم جامعه کار ساز بوده و به عنوان یک دانشگاه عمومی در راستای شکوفایی و اعتلای فرهنگ جامعه به فعالیت بپردازند و زبان هدایت خویش را به کار بسته و جامعه را به سمت و سوی مطلوب هدایت نمایند.

*سرپرست روابط عمومي و بين‌الملل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران


 
خانه
پايگاه مقالات
پايگاه اطلاعات
پايگاه کتاب
پايگاه اخبار
فصلنامه
ليست مطالب
 
 

Kargozar

Public Relation 

 [خانه ] [پايگاه مقالات ] [پايگاه اخبار] [پايگاه کتاب] [پايگاه اطلاعات تخصصی]

 Email :Info @iranpr.org  

Copyrightę2003