New Page 1

نمایشگاه رسانه ای قوی برای روابط عمومی

محمد دشتی

 

کارگزار روابط عمومی- نمایشگاه ها نسبت به سایر وسایل بازاریابی اهداف بیشتری را در بر می گیرند و از این لحاظ قویترین رسانه برای روابط عمومی ها محسوب می شوند.

برگزاری نمایشگاه ها، بویژه نمایشگاه های تخصصی به دلیل الزامات و نیازمندی ها، شرایط خاصی دارد و چنانچه با راهبری و نظارت روابط عمومی انجام شود می تواند به نتایج مثبتی برسد.

به عنوان مثال درآمد مستقیم نمایشگاه ها در آلمان بالغ بر 23 میلیارد یورو می باشد که 9 درصد سهم اقتصادی این کشور را تشکیل می دهد و در این میان نقش روابط عمومی ها برای جلب نظر مخاطبان نقشی بی بدیل و انکار نشدنی است.

در صنعت نمایشگاهی کشور آلمان برای 250 هزار نفر فرصت شغلی بوجود آمده است .

نمایشگاه ها باعث حرکت های تجاری و رونق اقتصادی می شوند که به عنوان مثال چینی ها با تشکیل ابر نمایشگاه ها مشتریان و توریست ها را که از ضریب بالای درآمد زایی برخوردار هستند به کشور خود جذب می کنند و برگزاری نمایشگاه اکسپو 2010 نمونه موفق از این اقدامات است.

چینی ها توانسته اند این نمایشگاه  را، که به لحاظ تعداد شرکت کننده در دنیا، مقام بالایی را دارد به جایگاه کنونی برسانند و تلاش می کنند همچنان این جایگاه را برای این نمایشگاه حفظ کنند.

 

اگر در شکل عيني بخواهيم نمايشگاه را مورد بررسي و تحقيق قرار دهيم نمايشگاه به شکل ظاهري و فيزيکال آن خلاصه نمي شود بلکه در مجموع يک تفکر است نه تعدادي غرفه.

در  کشور ما اهداف يک نمايشگاه موضوعي است و تفاوت هايي گاه عميق بين آنها وجود دارد.

نمايشگاه هاي مقطعی در مقايسه با نمايشگاه هايي که بحث توليد و شکل فيزيکال کالا دارند نياز بيشتري به آرامش و تفکر و جامعه شناسي خاص خود و... دارد ليکن در عمل متاسفانه با درهم شدن موضوعات در ايران معني نمايشگاه هاي اختصاصي مثل گم شده است.

 

نمايشگاه و برنامه ریزی هدفمند

در نمايشگاه هاي کالا و خدمات مشکلي نداريم زيرا در آن، بحث فرهنگ اطلاع رساني، بحث مصرف و توسعه بازار و بازاریابی را داريم و تا حدودي موفق هم بوده ايم اما در برگزاري نمايشگاه تخصصی مشکل داشته ایم.

در اين نماشگاه ها هيچ گونه استراتژي مشخصی وجود ندارد. 

وقتي گفته می شود استراتژي نداريم منظور آن راه و روش و برنامه ريزي مدون است که چه در داخل و چه در خارج بايد به طور هدفمند مورد توجه قرار بگيرد. با تفکر، برنامه و مطالعات اصولي و دقيق حرکت کند.

 

نمایشگاه از نگاه روابط عمومی  

 نمایشگاه از نگاه راهبري و فرهنگ سازي و اطلاع رساني و روابط عمومی نگاه خاص خودش را مي طلبد يعني بحث يک نمايشگاه فرهنگي در حوزه تاريخ، يک نمايشگاه در حوزه جغرافيا و اکوتوريسم يا فرهنگ و غذا و هتل و تمهيدات هتلي وغيره هرکدام از اين ها، شاخصه هاي خاص خود را دارند در کل، ما نمايشگاه ها را در اهداف دولتي مي بينيم که بيشتر به معرفي فعاليت هاي انجام شده اداري توجه دارند. در حالي که بايد با رسالت نمايشگاه و براي اهداف از پيش تعريف شده آنها کار کرد.

در نتيجه  اعتقاد داریم که برگزاری نمایشگاه بدون بهره گیری از توان و پتانسیل موجود در حوزه روابط عمومی ها کاری بدون ثمر است و فراموشی این امر مهم که نمایشگاه برای مخاطب برپا می شود و روابط عمومی نقطه ارتباط با مخاطب است می تواند آسیب هایی را که تاکنون به آن مبتلا بوده تشدید کند.

با اين تفکر و اين نوع نگاه، اطلاع رسانی در مورد بحث تئوریک نمایشگاه و صنعت نمایشگاهی و برگزاری دوره های مرتبط این صنعت و ارتباط آن با حوزه روابط عمومی از اموری است که در سال 1390 در دستور کار موسسه کارگزار روابط عمومی قرار گرفته است و این نگاه حرفه ای به مسايل این حوزه می تواند باب جدیدی را در دوره های آمورشی مرتبط با آموزش های حرفه ای در زمینه فعالیت های نمایشگاهی بگشاید


 
خانه
پايگاه مقالات
پايگاه اطلاعات
پايگاه کتاب
پايگاه اخبار
فصلنامه
ليست مطالب
 
 

Kargozar

Public Relation 

 [خانه ] [پايگاه مقالات ] [پايگاه اخبار] [پايگاه کتاب] [پايگاه اطلاعات تخصصی]

 Email :Info @iranpr.org  

Copyrightę2003