پس از اعدام منتقد نظام

 عربستان سعودی دست به دامن ماشین روابط عمومي آمریکا شد
 

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- دستگاه روابط عمومی به خوبي تأمين مالي شده عربستان سعودی، پس از اعدام انفجاری مخالف سیاسی شیعه نمر باقر النمر در روز شنبه به سرعت براي شکل دادن به چگونگي پوشش این خبر در ایالات متحده به تكاپو افتاد.


طرف سعودي داستان كمك موثر فراواني به خصوص از رسانه های آمریکایی از طریق کارشناسانی گرفت که به نقل از توجیه اين اعدام پرداختند، در بسیاری از موارد بدون كوچك ترين اشاره اي به راه تامين مالي شان و یا وابستگی نزدیک شان با دولت عربستان سعودی.


در همین حال، شبکه های اجتماعی وابسته به لابی آمریکایی عربستان سعودی اطلاعات تصويري، سخنان، و فیلم های آنلایني را به زبان انگلیسی منتشر مي كنند كه به ترویج منافع رژیم آل سعود كمك مي كند.


به عنوان مثال، مقاله نشريه Politico در مورد افزایش تنش میان عربستان سعودی و ایران، تنها از سه منبع نقل قول نموده است: وزارت امور خارجه امريكا، که در برابر اين اعدام سكوت اختيار كرد؛ دولت عربستان سعودی؛ و فهد نظر به عنوان "تحلیلگر سیاسی شرکت JTG ". نظر، از این اعدام دفاع کرده و آن را سزای معترضین دانسته است.


آنچه که نشریه Politico افشا نکرده سابقه فهد نظر است که پیش از این تحلیلگر سیاسی سفارت عربستان سعودی در واشینگتن بود. او در حال حاضر یک فرد غیر مقیم در موسسه Arab Gulf States Institute در واشینگتن مي باشد. اين موسسه یک اتاق فکر است كه در سال گذشته تشکیل شد و مشخص شده است كه به طور کامل توسط سفارت عربستان و امارات متحده عربی تامین مالي می شود.


Washington Post به نقل از تحلیلگر مسائل خلیج فارس Theodore Karasik، عنوان کرد و نوشت، که اين اعدام ها "پیام محکم عربستان است تا بر جایگاه منطقه‌ای خود بایستد". Karasik، مقاله نویس نشريه العربیه است. العربيه يك نهاد خبری انگلیسی زبان مربوط به امارات متحده عربی و متعلق به يك شركت خبري خصوصي مختلط به نام Middle East Broadcasting Center مي باشد که مدت زمان طولانی است که از لحاظ مالی توسط اعضای خانواده سلطنتی عربستان حمایت می شود. رئیس فعلی آن شیخ ولید بن ابراهیم، یک تاجر میلیاردر عربستاني که برادر همسر ملک فهد بوده است، مي باشد. (العربیه مسائل خبري منطقه را با عناويني مضحك عربستاني پوشش مي دهد)


سرمقاله منتشر شده توسط Wall Street Journal از Joseph Braude عضو موسسه تحقیقات سیاست خارجی (Foreign Policy Research Institute) نقل قول كرد كه مدعی شده است شیخ نمر از معترضانی بود که از "گزینه نظامی" علیه رژیم آل سعود دفاع می‌کرد. این در حالی است که برخی رسانه‌ها از جمله Christian Science Monitor، The Guardian و BBC، و بسياري از خروجي هاي رسانه اي مشهور ديگر، شيخ نمر را معترضی توصیف کردند که طرفداران خود را به اعتراضات صلح‌آمیز دعوت می‌کرد. Braude هيچ گونه شواهد و مداركي براي ادعاي خود، به جز منابع ناشناس سعودي، ارائه نداده است.


Braude در چندین رسانه عربی از جمله العربیه و المجله، که متعلق به خاندان آل سعود است، فعالیت می‌کند. این درحالی است که هیچ کدام از این وابستگی ها به آل سعود، در سرمقاله وال استریت ژورنال فاش نشد. (Braude همچنین در سال 2004 به خاطر تلاش برای قاچاق عتيقه هاي 4000 ساله غارت شده از موزه ملی عراق، پس از سقوط بغداد، به ایالات متحده محکوم شد.)


تصویر ترسيم شده توسط Braude از شيخ نمر هم راستا با نمایش عربستان سعودی مي باشد. Sarah Lea Whitson، مدیر اجرایی بخش خاور میانه دیده بان حقوق بشر، به The Intercept گفت:"قانون تروریسم عربستان سعودی، صرفا انتقاد از دولت، و يا تنها انتقاد از سلطنت را مشمول اقدامات تروریستی مي داند".


در همین حال، سفارت عربستان سعودي در حال انتشار پیام هايي در رسانه های اجتماعی است.


دولت ایالات متحده به وضوح اشتياقي به دور كردن دولتي که پرزیدنت اوباما را با کلمات گرم جلب مي نمايد و درآمدي بیش از 90 میلیارد دلار از فروش اسلحه، عايد امريكا مي كند، از خود ندارد. تهاجم دیپلماتیک آژانس ها و رسانه هاي تحت سلطه و تحت حمايت مالی رژيم آل سعود، سبب ايجاد فضایي براي سكوت در مقابل اعدام شيخ نمر براي آل سعود شد.


در بیانیه ای که پس از اعدام صادر شد، وزارت امور خارجه امريكا از هر گونه محکوم كردن اين اقدام اجتناب نمود، به ابراز نگرانی ساده اي به اين صورت "که اعدام روحانی برجسته شیعه و فعال سیاسی نمر باقر النمر خطر تشدید تنش هاي فرقه ای را آن هم در زمانی که بايد به فوریت کاهش می يافت، افزايش مي دهد"، بسنده نمودند.

 

منبع مرجع:  شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)

برگردان: گروه ترجمه شارا


 


 
خانه
پايگاه مقالات
پايگاه اطلاعات
پايگاه کتاب
پايگاه اخبار
فصلنامه
ليست مطالب
 
 

Kargozar

Public Relation 

 [خانه ] [پايگاه مقالات ] [پايگاه اخبار] [پايگاه کتاب] [پايگاه اطلاعات تخصصی]

 Email :Info @iranpr.org  

Copyrightę2003