ماشین روابط عمومي چندين میلیون د

ماشین روابط عمومي چندين میلیون دلاري سعودي واشنگتن
نوشته شده توسط Eli Clifton

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- تصویر عمومی چیزی نيست که همیشه بتوان آن را کنترل كرد، اما عربستان سعودی میلیون ها دلار صرف لابی ها و شرکت های روابط عمومی در واشنگتن، به منظور بهبود شهرت پادشاهی آل سعود در غرب كرده است. اعدام رهبر شیعيان عربستان، شیخ نمر باقر النمر، و به دنبال آن حمله به سفارت عربستان در تهران و قطع روابط دیپلماتیک سعودي ها با ایران، به نظر می رسد برای دولت عربستان كمي زياده روي باشد. اين رفتار ریاض را مي توان آخرين تلاش هاي مزبوحانه آل سعود برای منزوی کردن ایران و به بهاي از دست رفتن تلاش های منطقه ای به منظور مذاکره براي تشنج زدايي در جنگ داخلی سوریه و شکست دولت اسلامی در سوریه و عراق، دانست.


Jim Lobe اشاره کرد که نو محافظه کاران واشنگتن مجبور به دفاع از ریاض هستند، ظاهرا بنا به فلسفه قديمي که مي گويد "دشمن دشمن ایراني من، دوست من است." اما، همچنان كه در سرمقاله نیویورک تایمز روز دوشنبه نيز نوشته شده بود: "اعدام روحانی محبوب شیعه شیخ نمر باقر النمر و 46 زندانی دیگر در روز شنبه، مي تواند بدترین شيوه عربستان سعودی براي شروع آن چه كه آن ها به عنوان یک سال تیره و تار و پر سر و صدا در این کشور پادشاهی و در سراسر خاور میانه وعده داده بودند، باشد".


نیویورک تایمز ممکن است بیان واضحات كرده باشد، اما عربستان سعودی در هر سال به موسسات روابط عمومی آمریکایی میلیون ها دلار می پردازد تا تصويري مثبت از آن ها در دنيا و اذهان عمومي به وجود آورند. این موسسات، کار را برای آنها کاهش داده اند. در واقع، اين ماشین روابط عمومي هر كاري كه مي تواند انجام مي دهد تا اعدام اين مخالف سیاسی آل سعود و تلاش آشکار برای ايجاد و طرفداري از تنش های فرقه ای را به نحوی نشان دهد که تقصیر هر کسی است به جز عربستان سعودی.

دفاع از پادشاهی
فهد نظر، یکي از افراد غیر مقیم در موسسه Arab Gulf States Institute در واشنگتن كه با بودجه سعودي-اماراتي اداره مي شود، در نشريه Politico در دفاع از اين اعدام، گفت: "به نظر می رسد پیام اولیه به شبه نظامیان عربستان سعودی، صرف نظر از فرقه آن ها رسيده است". و نشريه تايمز نقل قولي از مفسر سعودي، سلمان ال انصاری، منتشر كرده است با اين مضمون كه "متهم شیخ النمر، که در اواسط دهه 50 سالگي خود بود، در حال سازماندهی یک شبکه تروریستی در مناطق شیعه نشین شرق عربستان سعودی بود، و او را هم مسلك القاعده و كسي که دستور کشتن نیروهای امنیتی را داده است، دانست". انصاری عضو Podesta Group ، كه یک موسسه روابط عمومی استخدام شده توسط دولت عربستان سعودی است، مي باشد.


خب، چه مقدار پول در اين كار عايد متخصصين روابط عمومی مي شود که تا نیمه شب بيدار مانده و سعي در تغيير اذهان عمومي و درست جلوه دادن تصمیم عربستان سعودی برای شروع سال با اعدام دسته جمعی 47 زندانی، دارند؟ متن قانون ثبت نام عوامل خارجی (FARA) كه توسط پیمانکاران دولت عربستان سعودی در واشنگتن ارائه شده، نشان می دهد آل سعود یک عملیات روابط عمومي بسيار گران قيمت (پر هزينه) را در حال اجرا دارد.


موسسات ليست شده به عنوان "اصول خارجی فعال برای عربستان سعودی" در وب سایت FARA عبارتند از: DLA Piper ، Targeted Victory ، Qorvis/MSLGroup، Pillsbury Winthrop ، Hogan Lovells ، و Podesta Group. به نظر مي رسد از اين بين، موسسه Qorvis/MSLGroup بزرگ ترین دریافت کننده پول عربستان سعودی مي باشد. متن FARA در اين مورد نشان مي دهد كه آل سعود ماهانه مبلغي در حدود 240000 دلار بابت خدماتي كه در زير عنوان شده است، به اين موسسه پرداخت مي نمايد:


تهيه و/ یا پخش اخبار منتشر شده، خبرنامه هفتگی، فكت شيت ها و/یا سخنرانی در جهت تبليغ عربستان سعودی، تعهد آن ها نسبت به مبارزه با تروریسم، صلح در خاور میانه، و ساير مسائل مربوط به آل سعود.


Qorvis / MSLGroup همچنین گزارش داد كه "یک اكانت توییتر برای یکي از مقامات ارشد عربستان ساخته است"، و "یک وب سایت با عنوان Operation Renewal of Hope را مديريت مي كند"، كه به مداخله نظامی 10 ماهه عربستان سعودی در یمن مرتبط مي باشد. علاوه بر این، آن ها در هر ماه 55000 دلار به موسسه Targeted Victory، LLC كه يك موسسه مشاوره ای دیجیتال مي باشد، پرداخت مي نمايند.


Podesta Group نيز مبلغي حدود 200000 دلار از "مرکز مطالعات و امور رسانه ها در دربار سلطنتی عربستان" براي حدود یک ماه كار "خدمات روابط عمومی" از آگوست تا سپتامبر دریافت کرده است. از Podesta Group، در نشريه تايمز به عنوان موسسه اي كه برای دولت عربستان سعودی كار مي كند نام برده شده است، و نام آن به عنوان یکي از عوامل خارجی "فعال" برای عربستان سعودی، در وب سایت FARA ذکر شده است، كه نشان می دهد که قرارداد بين آن ها و آل سعود در حال انجام است.


موسسه Hogan Lovells، برای خدماتی که شامل ارائه مشاوره به دولت عربستان سعودی در زمينه "گزارش های رسانه اي و تحولات امور عمومی مرتبط" و تعهد "تخصيص حمایت ويژه در ارتباط با دادخواهی، قانونگذاری، مسائل نظارتي، سیاست عمومی و یا مسائل امور عمومی، و / یا در ساير فعالیت ها،" مي باشد، ماهانه مبلغي در حدود 60000 دلار هزینه دريافت مي كند.


موسسه DLA Piper، مبلغي در حدود 50000 دلار در هر ماه براي خدماتي از جمله "[تماس با] اعضای کنگره، کارکنان کنگره و مقامات اجرایی در ارتباط با تقویت قابلیت ایالات متحده و عربستان سعودی برای پیشبرد منافع امنیت ملی متقابل"، دريافت مي نمايد


موسسه Pillsbury Winthrop Shaw Pittman LLP نيز هزینه اي بالغ بر 15000 دلار در هر ماه برای "خدمات حقوقی و غیر حقوقی به عربستان سعودی در رابطه با جمع آوری اطلاعات در مورد سیاست آمریکا در قبال خاورمیانه"، دريافت مي كند.


با فرض این که این قراردادها در حال انجام اند، همچنان كه سایت FARA نشان می دهد، و با توجه به اين كه هزینه های Targeted Victory LLC در حال حاضر در هزینه هاي Qorvis / MSLGroup گنجانده شده است، عربستان سعودی 565000 دلار در هر ماه برای عملیات لابی خود در واشنگتن، هزينه مي كند كه البته هزينه هاي جانبي در اين جا مورد محاسبه قرار نگرفته اند. و اين يعني 6.78 ميليون دلار در هر سال بابت هزینه های روابط عمومی، لابی، و نمايندگي حقوقی در پایتخت ایالات متحده.

چه کس ديگري سود مي برد؟
عربستان سعودی قطعا یک جایزه بزرگ برای موسسات K Streetي است كه به دنبال مشتريان خارجي به منظور پوشش هزينه هاي سنگین ماهانه خود هستند. اما در اين ميان، کمپلکس نظامی-صنعتی آمریکا، بزرگ ترین سود را از اين کشور مي برد كه در حال دامن زدن به درگیری های فرقه ای در خاورمیانه است.


عربستان سعودی به دنبال تکمیل خرید 1.29 ميليارد دلاري از سلاح های ایالات متحده، به منظور جايگزيني دوباره بمب ها و موشک هايي است كه در یمن مورد استفاده قرار گرفت. رویترز همچنين گزارش كرد که با توجه به "منابع نظامی و صنعتي"، انتظار می رود یک خرید 11.25 ميليارد دلاري از کشتی های جنگی Lockheed Martin به زودي انجام گيرد. سرویس تحقیقات کنگره گزارش می دهد که عربستان سعودی در صدر لیست دريافت كنندگان سلاح در میان کشورهای در حال توسعه از سال 2007 تا 2014 با رقمي در حدود 86 میلیارد دلار قرار گرفته است، كه اين مسئله به پیمانکاران دفاعی آمریکا انگیزه کافی به منظور استفاده از لابی ها و قدرت آتش روابط عمومي خود براي كمك به این کشور در جهت مدیریت افکار عمومی، مي دهد.


در سرمقاله نشريه تايمز آمده است كه: "واقعیت هاي پيچيده، فرار و تغيير پذير در خاورمیانه به ایالات متحده یا اتحادیه اروپا، شانس انتخاب یا رد متحدان شان را بر اساس معیارهای اخلاقی به آن ها نمي دهد"، اما این "نمی تواند به معني چشم پوشی از اقداماتي باشد که طرفداران پرهیاهوي فرقه گرا، در جهت كينه توزي، تضعیف تلاش ها در برقراری ثبات در منطقه و نقض آشكار و وقاحت بار حقوق بشر انجام مي دهند".


قراردادهای گسترده عربستان سعودی با بزرگ ترین موسسات روابط عمومی واشنگتن – و کمک های روابط عمومی اضافی از پیمانکاران صنايع دفاعي ایالات متحده- طوري طراحی شده اند كه اعمال آل سعود را در چشم جهانيان و اذهان عمومي، تا حدودي منطقي و زيبا جلوه دهند.

 

منبع مرجع:  شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)

برگردان: گروه ترجمه شارا


 
خانه
پايگاه مقالات
پايگاه اطلاعات
پايگاه کتاب
پايگاه اخبار
فصلنامه
ليست مطالب
 
 

Kargozar

Public Relation 

 [خانه ] [پايگاه مقالات ] [پايگاه اخبار] [پايگاه کتاب] [پايگاه اطلاعات تخصصی]

 Email :Info @iranpr.org  

Copyright©2003