گزارشي از اولين سفر علمي و آموزش

 

گزارشي از اولين سفر علمي و آموزشي مديران و کارشناسان روابط عمومي به کشور مالزي

مالزي: کشور دوستي و تعامل بين فرهنگ ها/2

 

قسمت دوم

 

ملاقات با وزير زن و خانواده و جامعه مالزي

مديران و کارشناسان روابط عمومي ايران در پنجمين روز از سفر خود به مالزي با وزير و معاونين وزارت زن، خانواده و جامعه ديدار و پيرامون مسايل ارتباطي در اين زمينه به بحث و گفتگو پرداختند.

خانم داتوسري شهريزاد عبدل جليل وزير زنان مالزي با اظهار خرسندي از سفر هيات ايراني به مالزي گفت: خوشبختانه روابط فرهنگي خوبي بين ايران و مالزي برقرار است.

وي افزود: ايران پيشرفت خوبي در زمينه تامين اجتماعي داشته است و در بازديد من از مجموعه کهريزک تهران، به يادماندني است و به هر کجاي دنيا مي روم از آن تعريف مي کنم.

وي افزود: شبکه قوي و خوب روابط عمومي ايران، ارتباط با ساير کشورها بويژه مالزي جاي تبريک دارد.

وي اظهار اميدواري کرد: مباحث ارتباطات و روابط عمومي با اين سفرها بين دو کشور تقويت و توسعه مي يابد.

خانم دکتر شريف معاون وزير در امور زنان نيز در اين نشست ارتقاء سطح مديريتي زنان در جامعه مالزي را از جمله مهمترين اهداف اين وزارتخانه بيان کرد و گفت: احياي حقوق زنان و استفاده بيشتر از زنان در پست هاي مديريتي از ديگر اهداف وزارت زن در مالزي است.

مهدي باقريان رييس هيات ايراني نيز با اظهار خوشحالي از حضور در مالزي اين کشور را زيبا، داراي نظم و جلوه اي از اسلام مدرن خواند و گفت: جلوه اي از اسلام مدرن و پيشرفته را در بازديدها مشاهده کرديم و با فرهنگ اين کشور آشنا شديم.

وي همچنين گزارشي از وضعيت زنان در ايران را در خصوص پيشي گرفتن دانشجويان زن از مرد و کاهش سن بازنشستگي زنان نسبت به مردان ارايه کرد.

 

بازديد از خبرگزاري دولتي (برناما) مالزي

هيات ايراني در بازديد از خبرگزاري دولتي "برناما " از نحوه توليد خبر در بخش هاي تحريريه و فني اين خبرگزاري آشنا شدند. خانم ساربيا دبير بخش اقتصادي اين خبرگزاري گفت: شبکه ملي خبري "برناما" در سراسر دنيا در آمريکا، اروپا، آسيا و بويژه خاورميانه داراي نمايندگي فعال است.

وي افزود: اين خبرگزاري داراي شبکه تلويزيوني به چهار زبان مالي، انگليسي، چيني و هندي است و شبکه راديويي آن 24 ساعته است. وي اضافه کرد: يکي از اهداف ما برطرف کردن ذهنيت و افکار عمومي جهان از نگاه منفي به اسلام و کشورهاي اسلامي است و در اين راستا علاقمند به همکاري با رسانه هاي ايران هستيم.

آقاي اوپين مدير شبکه راديوي خبرگزاري برناما نيز گفت: 150 ايستگاه راديويي در کشور داريم که 20 شبکه آن خصوصي و شبکه راديويي برناما تنها شبکه اي است که 24 ساعته برنامه دارد.

وي افزود: اين شبکه از موسيقي، پيام بازرگاني استفاده نکرده و هر يک ساعت يکبار مهمترين اخبار را اعلام مي کند.

وي اضافه کرد: پوشش مخاطب اين راديو در حال حاضر 4 ميليون نفر است.

مهدي باقريان نيز در جريان اين بازديد گفت: اتحاد ملي و انسجام اسلامي شعار امسال کشور ايران است و تحقق اين شعار با عملکرد و کارآمدي روابط عمومي ها امکان پذير خواهد بود.

وي افزود: نقش روابط عمومي ها در بستر سازي توسعه اقتصادي و اجتماعي در عصر حاضر انکار ناپذير است.

رييس هيات ايراني با اشاره به اينکه در شرق آسيا ASAN و در غرب آسيا سازمان منطقه اي اکو را داريم گفت: با همکاري و همگرايي دو سازمان منطقه اي در آسيا مي توان در جهت انسجام و همدلي و اتحاد اسلامي گام هاي بلندي برداشت.

وي افزود: روابط عمومي ها مي توانند در تقويت همگرايي بين کشورهاي اسلامي نقش تعيين کننده اي را بازي کنند.

وي اضافه کرد: آشنايي با فرهنگ هاي منطقه به ويژه کشورهاي اسلامي و ارايه چهره واقعي ايران از مهمترين اهداف سفر هيات ايراني  به کشور مالزي است.

 

بازديد از شوراي شهر کوالالامپور

محمد خالق صديق مدير روابط عمومي شوراي شهر کوالالامپور در جمع هيات ايراني گفت: يکي از اهداف ما در شوراي شهر بسترسازي براي نگاه جهاني به شهر کوالالامپور است.

وي افزود: کوالالامپور شهري است که مي تواند هر سليقه اي را راضي کند.

وي اضافه کرد: مديريت شهري کوالالامپور با شوراي شهر است و اين شورا وظيفه مندي امور فرهنگي، ورزشي، شهرسازي، فضاي سبز، قطار شهري، ترافيک، جهانگردي مساجد و ... را به عهده دارد.

مدير روابط عمومي شوراي شهر کوالالامپور اين شهر را خواهر خوانده اصفهان در ايران بيان کرد.

در اين ديدار رئيس شوراي شهر سيرجان و مدير روابط عمومي شوراي شهر خوزستان نيز گزارش از وضعيت و عملکرد اين شوراها را بيان کردند.

 

بازديد از روزنامه قديمي استريتز تايمز مالزي

روزنامه استرتيز تايمز مالزي از سال 1845 ميلادي تاسيس و 162 ساله بوده و به دو زبان انگليسي و مالايايي چاپ مي شود و روزانه داراي 300 هزار تيراژ به زبان مالايايي و 140 هزار تيراژ به زبان انگليسي است و طي مدت حيات آن تنها يک بار آن هم در زمان جنگ جهاني دوم انتشار آن توسط ژاپني ا متوقف و به نام ديگري به چاپ رسيده است.

وان عبداله مسئول بازرگاني روزنامه تعداد خوانندگان روزنامه را 10 ميليون و 100 هزار نفر عنوان کرده و گفت: 19 نمايندگي در کشور داريم و 4 نشريه در طول روز به چاپ مي رسانيم.

وي افزود: اين روزنامه داراي ويژه نامه هاي اختصاصي در زمينه هاي مختلف فناوري اطلاعات، سفر، آموزشي، املاک، ورزشي، اتومبيل و تبليغات و ... است.

سردبير اين روزنامه در پاسخ به سوالي پيرامون مهمترين چالش هاي روزنامه گفت: رقابت با راديو و تلويزيون و سايت هاي اينترنتي را مي توان بزرگ ترين چالش روزنامه ا دانست.

مهدي باقريان مديريت کارگزار روابط عمومي و رييس هيات ايراني نيز در نشست خبري در اين روزنامه گفت: متاسفانه نگاه مغرضانه و منفي از سوي رسانه هاي غربي بر عليه فرهنگ و کشور ايران وجود دارد که واقعيت نداشته و آنان تصويري را از ايران ترسيم کرده اند که همراه با جنگ و سلاح هسته اي است.

وي افزود: در همه جاي ايران صلح و آرامش و دوستي و مهمان نوازي وجود دارد و يکي از اهداف سفر هيات ايراني به مالزي ارايه تصوير واقعي ايران است.

وي اضافه کرد: راه اندازي اتاق دوستي روابط عمومي ايران و مالزي يکي از دستاوردهاي اين سفر محسوب مي شود.

رييس هيات ايراني در بخش ديگري از سخنان خود گزارشي از وضعيت مطبوعات در ايران را ارائه کرد. وي گفت: اولين نشريه در ايران در سال 1837 ميلادي به نام کاغذ اخبار انتشار يافت و در حال حاضر 60 روزنامه کثيرالانتشار و حدود 3 هزار نشريه فعال در ايران منتشر مي شوند که اکثر آنان داراي وب سايت نيز هستند.

وي افزود: به ازاي هر هزار نفر در ايران 40 نسخه نشريه منتشر مي شود.

 

بازديد از برج مخابراتي تله کام مالزي(TM)

هيات ايراني در آخرين روز سفر به مالزي از مرکز مخابرات شهر کوالالامپور بازديد کردند. دکتر يوسف مدير امور بين الملل مرکز مخابرات شهر کوالالامپور گفت: سال 1968 سابقه تشکيل مرکز مخابرات در مالزي است و دهه 1990 نيز دوران پيشرفت مخابراتي کشور مالزي محسوب مي شود.

وي افزود: در سال 2001 خدمات مخابراتي را در سطح جهاني توسعه داديم و در سال 2003 بزرگترين ارتباطات سيار را در کشور راه اندازي کرديم.

مدير امور بين الملل مرکز مخابرات کوالالامپور گفت: در حال حاضر با کشورهاي ايران، هند، بنگلادش و تايلند داراي همکاري مخابراتي هستيم.

وي يکي از مشکلات بر سر راه همکاري بين الملل مخابراتي در سطح جهان را تفاوت هاي فرهنگي دانست و گفت: تنها از طريق ارتباطات اثر بخش و روابط عمومي قوي است که مي توان با شناخت صحيح فرهنگ به توسعه همکاري با ساير کشورها اميدوار بود.

مهدي باقريان رئيس هيات ايراني نيز در جريان اين بازديد گفت: خوشحالم از اينکه با يک تصوير خوب مالزي را ترک مي کنيم و مالزي مي تواند يک نماينده خوب براي يک کشور اسلامي باشد.

وي افزود: ما در مالزي چيزي جز دوستي، محبت، ادب و آرامش نديديم.

 

ساير بازديدهاي هيات ايراني

همچنين هيات ايراني در جريان سفر به مالزي از برج دوقلوي پتروناس يکي از بزرگترين برج هاي جهان در 88 طبقه، بزرگترين آکواريوم آبزيان اقيانوس هند، دو شهر بندري و تاريخي ديکسون و مالاکا و يکي از بزرگترين باغ هاي پرندگان منطقه استوايي و مسجد بزرگ شهر کوالالامپور بازديد کردند.

 

مراسم اختتاميه سفر و اهداء گواهينامه

در بعد از ظهر آخرين روز سفر به مالزي مديران و کارشناسان روابط عمومي در مراسم اختتاميه و اهداء گواهينامه آموزشي اين سفر علمي شرکت کردند. خانم شميم مدير روابط عمومي سازمان منطقه اي ASAN و مسوول هماهنگي سفر مذکور گفت: يکي از آرزوهايم اين بود که اين سفر با نهايت خوبي و بازده بالا برگزار شود که احساس مي کنم چنين اتفاقي افتاده است.

مهدي باقريان رييس هيات ايراني نيز در اين مراسم گفت: تفکر برگزاري اين سفر از يک سال قبل وجود داشت که خوشبختانه با برگزاري اين سفر محقق شد و اين استقبال نشان از آن دارد که پتانسيل چنين حرکت هاي علمي در جامعه روابط عمومي ايران وجود دارد.

وي افزود: عليرغم تمامي ضعف هاي موجود در سفر احساس خوبي از برگزاري سفر مذکور دارم و از اين بابت از خانم شميم و انجمن روابط عمومي مالزي که ميزباني سفر را تقبل کردند صميمانه تشکر و قدرداني مي کنم.

تن سرين عارفين يکي از بازرگانان فعال مالزي در اين نشست نيز اظهار اميدواري کرد که هيات ايراني از سفر به مالزي لذت برده و تجارب خوبي کسب کرده باشند.

وي جايگاه روابط عمومي در عصر حاضر را بسيار بالا و مهم خواند و گفت: نقش روابط عمومي در توسعه تجارب و بازار امروز تعيين کننده است.

وي اضافه کرد: رعايت اخلاق، شفاف سازي و ارتباطات نزديک يکي از پايه هاي پيشرفت در تجارت و بازرگاني است.

قربانعلي تنگشير يکي از مديران اجرايي برگزاري سفر مذکور نيز گفت: مالزي کشوري با مردمان بسيار خون گرم است و مي توان اسلام واقعي را در اين کشور ديد.

قصابي يکي از اعضاء هيات ايراني نيز در اين نشست گفت: آنچه ديدم محبت و رفتار خوب و مهرباني مردم مالزي بود و صميمانه از بانيان اين سفر و نيز ميزبانان تشکر مي کنم.

خانم باقري از ديگر اعضاء هيات ايراني در ارتباط با سفر مذکور گفت: مالزي به عنوان يک کشور اسلامي باعث افتخار مسلمانان است و اين سفر فرصت خوبي براي آشنايي با اين کشور و فرهنگ آن بود.

 

قسمت اول

 


 
خانه
پايگاه مقالات
پايگاه اطلاعات
پايگاه کتاب
پايگاه اخبار
فصلنامه
ليست مطالب
 
 

Kargozar

Public Relation 

 [خانه ] [پايگاه مقالات ] [پايگاه اخبار] [پايگاه کتاب] [پايگاه اطلاعات تخصصی]

 Email :Info @iranpr.org  

Copyrightę2003