.::   آشنائی با کشور مالزی   ::.


موقعیت جغرافیائی:
مالزی تقریبا در قلب ناحیه شرق آسیا قرار دارد. و از دو بخش مالزی شرقی و غربی تشکیل شده است.ناحیه غربی شامل ۱۱ استان بوده و پایتخت(کوالا لامپور) نیز در این ناحیه قرار دارد. ناحیه شرقی شامل ۲ استان بوده و بصورت جزیره می باشد. بخش غربی از شمال با تایلند و از جنوب با سنگاپور مرز مشترک دارد و چهار پنجم ساکنان این کشور را در خود جای داده است. مساحت کلی مالزی ۳۲۸۵۵۰ کیلومتر مربع میباشد.

آب و هوا
آب و هوای گرم نواحی استوائی با دمای حدود ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتیگراد و شدیدا تحت تاثیر بادهای موسمی شمال شرقی و جنوب غربی .
بین ماههای می تا سپتامبر فصل خشک نامیده می شود. سواحل شرقی بخش غربی و بخش شرقی مالزی دارای فصول بارندگی بین نوامبر تا فوریه هستند. اختلاف دما بین ماههای خشک و پر باران بین ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد است.

جمعیت
مالزی بالغ بر ۲۴ میلیون نفر جمعیت دارد که از قومیت های مختلف تشکیل شده است.
۶۶% از نژاد مالائی. ۳۰% چینی . ۸% هندی و مابقی از نژادهای دیگر می باشند. تعدد نژادها و فرهنگ ها در مالزی به یکی از جاذبه های این کشور تبدیل شده است.

زبان
زبان رسمی این کشور مالائی می باشد اما زبان انگلیسی به صورت گسترده در محاورات استفاده میگردد. سایر زبانها مانند مانداریان - تامیل و پنجابی نیز متداول می باشد.

مذهب
مذهب رسمی این کشور اسلام می باشد. با وجود این افراد با ادیان مختلف از آزادی کامل برخوردار هستند و وفور معابد مذهبی گوناگون خود بیانگر این واقعیت می باشد. اسلام در مالزی بیشترین پیروان را داشته و کاملا به دور از تفکرات افراط جویانه می باشد.

اقتصاد
با وجود اینکه مالزی بزرگترین تولید کننده کائوچو. روغن پالم . الوار و قلع دنیا می باشد اما صنایع تولیدی و خدماتی مثل صنعت توریسم به اقتصاد مالزی کمک فراوانی می کنند. صادرات محصولات الکترونیکی یکی از بزرگترین حامیان اقتصادی و از عوامل رشد و توسعه مالزی می باشد.
مالزی جزو محدود کشورهای آسیائی می باشد که دارای صنعت ماشین سازی داخلی می باشد. ثبات اقتصادی و سیاسی مالزی باعث علاقه مند شدن سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در این کشور شده است
مهمترین شرکای تجاری مالزی عبارتند از: ژاپن – آمریکا – سنگاپور – انگلستان و آلمان.

واحد پول
واحد پول مالزی رینگیت مالزی Malaysia Ringgit می باشد که به ۱۰۰ واحد کوچکتر تقسیم شده است.
RM 1 = sen 100
سکه های متداول در معاملات:
۱ sen, 5 sen, 10 sen, 20 sen, 50 sen and 100 sen= RM 1
اسکناسهای متداول در معاملات:
RM1, RM5, RM10, RM20, RM50 and RM100
نسبت برابری RM با دلار آمریکا * US$ 1= RM 3.2
* این نسبت برابری در زمان انتشار صحیح می باشد و امکان تغییر وجود دارد.

هزینه زندگی در مالزی
این مبلغ با توجه به سبک زندگی افراد متفاوت می باشد اما بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ رینگیت مالزی برای هر نفر قابل براورد می باشد .

ساعت
ساعت رسمی مالزی ۸ ساعت جلوتر از زمان مبداء گرینویچ است که در مقایسه با ایران در شش ماه اول سال شمسی زمان در مالزی ۳٫۵ ساعت جلوتر از ایران بوده و در شش ماه دوم سال (بخاطر تغییر ساعت رسمی در ایران) این اختلاف ۴٫۵ ساعت می باشد.
 

سلامت داتانگ
 کشور شگفت انگیز مالزی توجه جهانیان را به خود جلب کرده است. جهانگردان و مسافرینی که برای اولین بار به مالزی سفر می کنند ، سفری دلپذیر در کشف نا شناخته های مالزی در پیش روی خود دارند. سلامت داتانگ (selamat datang)به معنای خوش آمدید در زبان ملی مالزیست . خوش آمدی که در چهره همه مردم این سرزمین نقش بسته است. خوش آمدی گرم که نشان مردم صمیمی ، دوست وخوش قلب این کشور است. گوناگونی ادیان و فرهنگهای متفاوت مردم مالزی سر آغاز جذابیتهای این کشور است.جشنها ومراسم شگفت انگیز، لباسهای ملی منحصر به فرد، هنر و صنایع دستی متفاوت، رقصهای محلی، غذا ومیوه های رنگارنگ ومعماری متنوع همه در کنار نژادهای متفاوتی که در این کشور زندگی می کنند، دلایل افزایش روزافزون مسافرت جهانگردان وشکوفایی صنعت توریسم در مالزیست. در این کشور هم می توانید به دیدن مناطقی بروید که چهره میلیونها سال پیش این کره خاکی را به نمایش می گذارد وهم از مدرنترین مراکز تجمع انسانی در آسیا بازدید کنید. مالزی کشوریست با تابستان بی پایان. سراسر این کشور پوشیده از مناطق وکوهستانهای جنگلی وآبشارهای دلپذیر است، جنگل های دست نخورده با قدمتی صد و سی میلیون ساله. این جنگلهای همیشه سبز محل محل زندگی پرندگان وحیوانات متنوع ورشد و نمو گل وگیاهان رنگارنگ و متفاوتی است که علاقمندان به طبیعت وحشی، کشف غارهای طبیعی، قایقرانی در رود خانه های طولانی در میان جنگلهای انبوه وکوهنوردی را به خود جلب می کنند.عاشقان دریا، ساحل، خورشید وغواصی، تعطیلات رویایی را در مالزی وصباح وساراواک در محاصره ساحلهای بی پایان خواهند داشت. کشور هزارویک جزیره که ۳۸جزیره آن پارک طبیعی دریایی اعلام شده است محل مناسبی برای شنا و شیرجه، قایقرانی، اسکی روی آب ، دریانوردی و ماهیگیری تفریحی وعکسبرداری زیر آب است. مالزی درعین حال ادغامی است از طبیعت دست نخورده و مدرنیزم. در شهرها نشانه های فراوانی از مدرنیته در پیشرفتهای صنعتی، ساختمانها وبرجهای مدرن، تکنولوژی مدرن و سریع حمل و نقل، ارتباطات ومخابرات پیشرفته وتکنولوژی در سیستم اطالاعاتی نمودار است. همه اینها در فاصله ای کوتاه با طبیعت دست نخورده این کشور قرار دارند. خارج از شهرها خانه های چوبی و دودی که از دودکش آشپزخانه های آنها خارج می شود – آشپزخانه هایی که در آنها غذاهای محلی با اجاق هایی هیزمی تهیه می شوند – کف هایی که از حصیرهای بافته شده محلی پوشیده شده اند، بچه هایی که روزانه از گذرگاههای آبی ماهی می گیرند وسرسبزی مناطق و زمینهای مملو از نخل جذابیت این کشور سبز را صد چندان می کند.
 مالزی برای پذیرایی از مسافران با هر بودجه ای آمادگی دارد. هتلهای بزرگ وکوچک ، کلبه ها، پلاژها و مراکز اقامت توریستی جوابگوی سلیقه هر نوع توریستی هستند. در شهرها شما می توانید هر نوع غذایی را که باب میلتان باشد به راحتی پیدا کنید. مراکز تفریحی وزمینهای گلف در تمام طول روز می توانند به راحتی قابل دسترس باشند. اگر هم به خرید علاقمندید ، مالزی مسلما بهشت خریداران است. با سفر به مالزی تعطیلات فراموش نشدنی در انتظار شماست.
 
کوالالامپور
 کوالالامپور به معنی بین النهرین در حوالی ۱۸۰۰ میلادی منطقه تجاری کوچکی بود. این شهر امروزه پایتخت فدرال کشور مالزیست که مرکز فعالیتهای سیاسی وتجاری و تفریحی است. قدیمیترین مرکز دیدنی وتاریخی این شهر ساختمان سلطان عبدالصمد ومیدان استقلال (Merdeka Square ) است. پرچم امپراطوری بریتانیا برای آخرین بار در سی ویکم آگوست سال ۱۹۵۷ میلادی در این کشور پایین کشیده شد وبه جای آن پرچم جدید مالزی به اهتزاز در آمد. امروزه کوالالامپور بلندترین ساختمان دوقلوی جهان را در خود دارد. برجهای با شکوه پتروناس به ارتفاع ۴۵۲ متر در فاصله ای نه چندان دور از چهارمین ساختمان بلند جهان یعنی برج کوالالامپور (Menara Kuala Lumpur- KL Tower) قرار دارند. قطارهای سریع السیر شهری مسافران وگردشگران را به راحتی ازنقطه ای به نقطه دیگر از این شهر فوق مدرن جا بجا می کنند. کوالالامپور ساختمانهای متعلق به دوره استعمار انگلیس و بناهای متعلق به قبل از جنگ جهانی دوم را حفظ کرده است. کوالالامپور را شهر – باغ ، نیز می نامند. گردشی در شهر بعد از غروب خورشید وبا دیدن درختان وساختمانهایی که توسط چراغهای رنگی تزیین شده اند این ادعا را ثابت می کنند. باغهای دریاچه (Lake Garden) ، پارک بزرگی که مملو از گلهای ارکیده وهیبیسکوس هستند، پارک پرندگان ، پارک آهوان و پارک پروانه ها تنها بخشی از محلهای دیدنی این شهر هستند. موزه ملی و موزه های دیگر کوالالامپور علاقمندان به تاریخ وفرهنگ مالزی را به خود جلب می کند. علاقمندان به خرید می توانند به خیابان بوکیت بینتانگ ، خیابان تونکو عبدالرحمن، خیابان امپنگ وهمین طور مراکز خریدی همچون The mal – Central Market – China Town  سر بزنند. این مراکز با تولیدات متفاوت وقیمتهای مناسب هیچ خریداری را دست خالی رها نمی کنند. مناطق ذکر شده دارای مراکز تفریحی نیز هستند. کلوپهای مختلف گلف در کوالالامپور واطراف آن تجهیزات کافی برای بازی گلف در شب را نیز دارا هستند. کوالالامپور با داشتن رستورانهای مختلف با غذاهایی از چهار گوشه جهان جوابگوی هر گردشگر وجهانگردی هست. پوترا جایا (Putrajaya) در ۲۵ کیلومتری کوالالامپور یک سوپر مدرن شهر است که به باغ- شهر هوشمند هم معروف است. این شهر که زمانی از درختان نخل پوشیده بود امروز نیز در محاصره درختان قرار دارد . پارکها و باغها در جای جای شهر در کنار مدرنترین امکانات شهری قرار گرفته است. پوترا جایا پایتخت دولتی مالزی شده و دفتر نخست وزیر در ساختمان مجتمع پرداناپوترا (Perdana Putra) نیز در آن واقع است. تیرهای چراغ برق، مخصوصا وسفارشی برای این شهر تهیه گردیده است. پارک و پارک آبی این شهر بسیار تماشاییست. از دیگر دیدنیهای این شهر مسجد پوترا، پل دوتکه ، میدان پوترا و مرکز تجاری آن با معماری استثنائیست. 
 
پرلیس
 در شمال غربی مالزی ودر همسایگی تایلند، پرلیس (Perlis) ، کوچکترین ایالت مالزی واقع است. ماهیگیری در این ایالت بزرگترین فعالیت اقتصادی شمرده می شود ودر کنار آن برنجکاری.
 روستاهای این ایالت هنوز به شکل قدیمی آن وجود دارند. با توجه به همسایگی تایلند مردم این ایالت از رسوم وزبان تایلندی تاثیراتی پذیرفته اند. این موضوع در شهر مرزی پادانگ بسار (Padakg Besar) نمود بیشتری دارد. شهری که در آن فرهنگ ورسوم مالزی وتایلند ادغام شده اند و هماهنگی جذابی را به وجود آورده اند. تولیدات محلی می توانند سوغات قابل توجهی برای گردشگران باشد. از مناطق دیدنی می توان از غار سنگی گوا کلام (Gua Kelam) در کاکی بوکیت (Kaki Bukit) به طول ۳۷۰ متر ومزرعه مارها در سونگای باتو پاهات (Bato Pahat Sungai) وونگ کلیان (Weng Kelian) نام برد. کوالا پرلیس (Kuala Perlis) هم شهر ماهیگیری جذابیست. غذاهای دریایی و محلی این شهر معروف هستند ضمن آنکه این شهر محلیست که می توان از طریق دریا به جزیره لنگکاوی (Pulau Langkawi) مسافرت کرد. کانگار (Kangar) پایتخت این ایالت است که در شش کیلو متری آن منطقه بسیار زیبایی به نام گونونگ (Gunung Medan) قرار گرفته که محل مناسبی برای پیک نیک است. آرو (Aru) شهریست در این ایالت که سلطان ایالت در آن اقامت دارد.
 
کداح
 کداح وپرلیس در همسایگی آن ، به کاسه برنج مالزی معروف هستند. قسمت اعظم زمینهای این دو ایالت زیر کشت برنج قرار دارند. پایتخت کداح ، آلور ستار (Alor Setar) ساختمانهای قدیمی بسیاری دارد که هنوز در فرم اصلی خود هستند. از بالای بسار(Balai Besar) محوطه چوبی قابل توجهی که در سال ۱۸۹۸ میلادی ساخته شده ، گهگاه برای اجرای مراسم سلطنتی و ایالتی استفاده می شود. مسجد ظهیر که در سال ۱۹۱۲ میللادی بنا شده نیز یکی از زیباترین مساجد مالزیست. موزه سلطننتی – با معماری محلی – یکی دیگر از دیدنیهای شهر است که کلکسیونی از گنجینه ملی وسلطنتی در آن نگهداری می شود . محل تولد دکتر ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی نیز در این شهر است. رابو بازار (Rabo Bazar) محلیست برای فروش هنرهای دستی منطقه وغذاهای محلی. از برج آلور ستار می توان منظره ای زیبا از شهر واطراف آن را تماشا کرد. در نزدیکی این شهر، شهر مرزی کوچک بوکیت کایوحطام Bukit Kaya Hitam)- (Duty Free است.
 ایالت کداح یکی از قدیمیترین ایالات مالزیست. گنجینه بدست آمده از دره بوجانگ (Bujang Valley) نشانگر فرهنگ ۲۴۰۰ ساله هند وبودائی است. آثار بدست آمده از این کاوش در موزه باستان شناسی واقع در محل کاوش همراه با سرامیکهای چینی و خاورمیانه ای به معرض نمایش گذاشته شده اند. پرلو لیک (Pedu Lake) هم با منظره های بسیار زیبا محل مناسبی برای استراحت در تعطیلات است. مسلما بهترین و جذابترین منطقه گردشگری ایالت کداح مجمع الجزایر لنگکاوی شامل ۹۹ جزیره است که هر یک در نوع خود بی نظیرند. جدا از جزیره اصلی، جزایر دایانگ بونتینگ (Dayang Bunting) وسینگابسار (Singa Besar)وپایار(Payar) هم بسیار دیدنی اند. این جزایر محلهای مناسبی برای علاقمندان به طبیعت وحشی، شنا و تفریحات آبیست. لنگکاوی بندری آزاد است وبه همین دلیل خرید در آن بسیار مقرون به صرفه است.کواه(Kuah) شهر اصلی آن، مرکز خرید این جزیره است. لنگکاوی به سرعت در حال پیشرفت است وبارها از آن برای نمایشگاه ها وکنفرانسهای بین المللی استفاده شده است. یکی از معروفترین این نمایشگاه ها Lima یا نمایشگاه هوایی است. دیگرنقاط دیدنی این جزیره آرامگاه مهسوری (Mahsuri Mausoleum)، آب گرم آیر هنگات (Air Hangat Hot Sprin)  گالریا پردانا(Galeria Perdana) ، میدان عقابها (Eagles Square) ، هفت چشمه (Seven Welles) ،دنیای زیر آب (Under Water World) ومزرعه تمساح ها (Corocodile Farm) وهمینطور ساحل تانجونگ رو(Tanjung Rhu) هستند.
 
پینانگ
 انتخاب پینانگ توسط انگلیسی ها در سال ۱۷۸۶ میلادی به عنوان اولین بندر تجاری در خاور دور ؛ نه تنها در بافت شهر که غرب وشرق را به نمایش می گذارد، بلکه بناهای به جا مانده، روش زندگی، رسوم وزندگی مردم محلی را نیز تغییر داد. این تغییر امروزه به روشنی در بندر پینتانگ نمودار است. شهر جورج تاون (George Town) که نامش برگرفته از جرج سوم پادشاه انگلستان است، پایتخت این ایالت است که مرکز تجاری، سیاسی، تحصیلی و فعالیتهای اجتماعی ایالت وخود یک جزیره است. از مراکز دیدنی این شهر می توان از خوکونگسی (Khoo Kongsi) مسجد کاپیتان کلینگ (Kapitan Keling) معبد سری ماریامان (Mariamman) ومعبد بودانی وات چایا منگکا لارام (Wat Chaiya Mangkalaram) نام برد. این معبد بودائی دارای طولانی ترین مجسمه بودای خوابیده است. خو کانگ سی خانه ای بزرگ و چوبیست که توسط یک استاد چینی بنا گردیده وبه کنده کاریهای استادانه بر روی چوب مزین است. این بنا در کنار بقیه بافت شهر که رستورانها، کافه های کنار خیابان ، دیسکوها ، بازارهای محلی شبانه ومراکز خرید بزرگ است، تصویری رنگارنگ از شهر جورج تاون را به نمایش می گذارند. این شهر” جواهر شرق” لقب گرفته است. ایالت پینانگ نیز با سواحل صاف و آفتابی توجه علاقمندان به ورزشهای آبی را جلب می کند. هتلهای بی شمار ساحلی با استانداردهای بین المللی هر ساله گردشگران بسیاری را به این ایالت روانه می کند. از دیگر دیدنیهای این ایالت می توان از تپه پینانگ (Penang Hill) معبد کک لکوکسی (Kek Lok Si) ، مزرعه پروانه ها (Butterfly Farm) باغ بوتانیک (Botanical Garden) ، معبد مار(Snake Temple) وپارک پرندگان نام برد. تریشاها(Terishahaw) که نوعی دوچرخه – تاکسی هستند گردشگران را در سطح شهر به سواری می طلبند. گذشته از این، عبور از پل عظیم پینانگ که بلندترین پل آسیاست ویا سواری بر کشتی تفریحی روی رودخانه خاطرات به یاد ماندنی را برای گردشگران ثبت خواهند کرد. فراموش نکنید از تپه جنگلی جزیره دیدن کرده و در بالای آن از منظره ای که تمام جزیره را در بر می گیرد لذت ببرید.
 
پراک
 کشف معادن قلع تاثیر به سزایی در تاریخ و اقتصاد ایالت پراک داشته است. ثروت به دست آمده از این معادن باعث رشد شهرها و گسترش تجارت در این ایالت بوده است. اسناد ومدارک تاریخی کشف و استخراج و تجارت قلع در پایتخت این ایالت شهر ایپوه (Ipoh) در موزه جغرافیا قابل مشاهده است. جدا از قلع ، پراک امروزی با ۲۱۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت، دیدنی های بسیاری برای گردشگران دارد. پارکهای بزرگ، خیابانهای منظم با حواشی قابل توجه دستفروشان که بیشتر میوه های تازه می فروشند تنها بخشی ا زاین دیدنیهاست. تپه های سنگی پراک نیز جذابیتهای خاص خود را دارند. دو غار معبد معروف به نامهای(Sam Poh Tong ) و(Perak Tong) بسیار دیدنیست. کوالا کانگسر (Kuala Kangsar) محل اقامت سلطان این ایالت شهر زیبایی است با ساختمانهای قدیمی وبناهای تاریخی با ارزش و از آنجمله می توان از مسجد عبودیه وقصر اسکندریه نام برد. در سال ۱۸۷۷ میلادی انگلیسیها تعدادی نشاء به مالزی آوردند تا از کشت آنها مواد خام لاستیک بدست آورند و تنها درخت مانده از این نشاءهای وارداتی از انگلستان هنوز در شهر کانگسر می باشد. تایپبنگ (Taiping) در شمال ایالات یکی دیگر از شهرهای دیدنی است. قدیمی ترین موزه کشور مالزی در این شهر قرار دارد و در بالای تپه ای که دارای هوای خنکتری است هتل بسیار زیبایی بنا گردیده . این شهر هم دارای باغهای دریاچه و باغ وحش می باشد . مناطق دیگر دیدنی عبارتند از باتو گاجاه (Bato Gajah) در این منطقه قلعه کلی (Kellie) قرار دارد که توسط یک مزرعه دار ثروتمند اسکاتلندی ساخته شده است . پانکگور (Pankgor) جزیره ایست در محدوده این ایالت با سواحل زیبا که به قول بعضی در جهان بی نظیر است. علاقمندان به پرندگان خاور دور می بایستی ا زکوالاگولا (Kuala Gula) در شمال این جزیره دیدن کنند. بیش از یک صد نوع مختلف پرنده در این منطقه یافت می شود.
 
سلانگور
 ایالت سلانگور در غرب مالزی یکی از پیشرفته ترین ایالات این کشور است. اگر شما از طریق هوا و به فرودگاه بین المللی کوالالامپور (Klia) وارد شده اید در حقیقت وارد سلانگور شده اید کوالالامپور در ابتدا پایتخت این ایالت بود تا آنکه در سال ۱۹۵۷ به عنوان پایتخت فدرال مالزی انتخاب شد. مناظر طبیعی، مکانهای تاریخی وفرهنگی این ایالت که با صرف چند روز می توان از آنها دیدن کرد به فاصله کوتاهی از کوالالامپور قرار دارند. پایتخت ایالت سلانگور شاه عالم است که به خوبی طراحی و ساخته شده است و اولین پارک جنگلی و جغرافیایی کشور به نام بوکیت کاهایا (Bukit Cahaya) در آن بنا گردیده است. مسجد سلطان سلاح الدین عبد العزیز شاه در قلب شاه عالم مسجدی مدرن و دیدنیست. پارک طبیعی کوالا سلانگور (Kuala Selengor) منطقه بسیار زیبایی برای علاقمندن به جنگل نوردی ،پیک نیک وتماشای پرندگان است. چند کیلومتر دورتر درکامپونگ کوانتان (Kampung Kuantan) شب پره های نورانی همچون هزاران قطره نورانی به پرواز در می آیند. پارک تفریحی سان وی لاگون (Sunway Lagoon) در نزدیکی کوالالامپور یکی از مراکز تفریحی خانوادگیست که می تواند تمام اعضای خانواده را ساعاتی سر گرم کند. ماینز ریزورت سیتی (Maines Resort) که در گذشته معدن باز قلع بوده امروزه به یک مرکز بزرگ سرگرمی ، تفریحی ، خرید وتجاری تبدیل شده است. باتو کیو (Batu Cave) یکی از قابل توجه ترین معابد هندی در نزدیکی کوالالامپور قرار دارد که همه ساله به خصوص در ایام مراسم تایپو سام (Thaipusam) هزاران گردشگر ومعتقدین به دین هندو را به خود جلب می کند. انستیتو تحقیقات جنگلی مالزی در کپونگ (Kepong) مناظر قابل توجه و علمی در رابطه با جنگلهای مالزی به نمایش می گذارد.
 
نگری سمبیلان
 نگری سمبیلان به معنای ۹ ایالت ، زمانی به نه بخش تقسیم می شده است. علت این امر آن بوده که این ایالت به ۹ منطقه که هر کدام تحت کنترل یک حاکم محلی بوده اند تقسیم می شده است. سرمبان (Seremban) پایتخت این ایالت است. پایتخت این ایالت به راحتی توسط جاده ها و راه آهن به کوالالامپور متصل شده و در۵۰ کیلومتری آن قرار دارد. سرمبان دارای مرکز صنایع دستی ، موزه ایالتی ، مسجد ایالتی و باغهای دریاچه ای می باشد. سقف های شاخ شکل بسیاری از خانه های این ایالت باز مانده از دوران حضور مهاجرین مینا نگکابایو (Minangkabanu) سوماترایی و تاثیر این حضور در معماری منطقه می باشد. رسوم سوماترایی در این ایالت در مراسم ازدواج ، رقص های محلی و حتی نوع مالکیت زمینها تاثیر بسزایی داشته است. در سال ۱۹۹۲ میلادی قصر سری مینانتی (SeriMenanti) به موزه سلطنتی تبدیل شد. ساختمان این موزه دارای طرح و معماری مینانگکابایو سوماترانی است. این قصر چوبی که حدود یکصد سال پیش توسط دو نجار محلی و در طول شش سال ساخته شده ، یکی از عجایب معماری با چوب می باشد زیرا در آن از هیچ میخ یا پیچی استفاده نشده است. در جای جای این ایالت نیز علائم حضور پیشین مینانگکابایوها در آرایش روستایی در این ایالت به چشم می خورد. این ایالت نیز سواحل معروفی دارد . شهر ساحلی پورت دیکسون (Port Dickson) در تنگه ملاکا (Melaka) با هتلهای ساحلی بسیار، محل تفریحی جالبیست. اهالی کوالالامپور ، سنگاپور و شهرهای مجاور این شهر استراحتگاه خوبی در آن یافته اند.
 
ملاکا
 مالزیایی ها معتقدند که تاریخ مالزی با کشف بندر ملاکا پایتخت ایالتی با همین نام توسط یک شاهزاده سوماترایی به نام پارامیسوارا (Parameswara) در سال ۱۴۰۰ میلادی آغاز می گردد. از آن زمان است که سلطنت در این ایالت شکل می گیرد و این ایالت به یک منطقه تجارت بین المللی بین چین و هند ، خاورمیانه و اروپا تبدیل می گردد. بعدها در سال ۱۵۱۱ میلادی تحت استعمار پرتغالیها ، در سال ۱۶۴۱ میلادی تحت اشغال هلندیها و نهایتا توسط انگلیسیها در سال ۱۸۲۴ میلادی فتح می گردد. تاثیر فرهنگی اشغالگران ، این ایالت را به یک رنگین کمان رسوم و عادات و فرهنگ تبدیل کرده است. پرتغالیها یا پراناکان (Peranakan) جامعه ای شاخص در ایالت ملاکا دارند. با توجه به گذشته تاریخی ، پایتخت این ایالت به عنوان شهر تاریخی مالزی اعلام شده است . مکانهای تاریخی این ایالت کلیسای سنت پل (St.Paul) ، قلعه سنت جان (St. john) و آرامگاه هانگ توا (Hang Tuah) و هانگ جبات (Hang Jebat) می باشد. موزه فرهنگی این ایالت در قصر بازسازی شده قدیمی ترین سلطان این ایالت قرار دارد و دارای اشیاء و اسناد تاریخی متعلق به گذشته می باشد. نمایش شبانه سیما آوای پادانگ پهلوان (Padang Pahlavan) یا بستر پهلوانی نمایش تاریخی ای از گذشته این ایالت را به اجرا در می اورد. علاقمندان به اشیاء عتیقه وتاریخی می توانند خرید خوبی در خیابان جونکر استریت (Jonker Street) داشته باشند. گذشته از اماکن تاریخی ایالت ملاکا، گردشگران می توانند از دو جزیره این ایالت ، بسار (Besar) و یوپه (Upeh) دیدن کنند که به راحتی از طریق پایتخت این ایالت قابل سفر کردن است. در شهر ملاکا هم دوچرخه- تاکسی (تریشا) و هم گاری های مسافر بر بولوک (Bullock) برای سواری تفریحی وجود دارند. در این شهر می توانید ذایقه خود را با پختنی های مخلوط نیونیا(Nyonya) وغذاهای پرتغالی و نیز محلی آشنا کنید. آیر کرو (Ayer Keroh) منطقه ای جنگلی و دیدنی در نزدیکی شهر است ضمن آنکه می توانید از باغ وحش شهر ، مینی مالزیا ، آسه آن(Asean) زمین گلف و مزرعه پروانه ها و تمساح ها دیدن کنید.
 
جوهور
 ایالت جوهور در جنوب مالزی توسط راههای زمینی و راه آهن به سنگاپور متصل می گردد. نزدیکی به سنگاپور باعث جذب گردشگران سنگاپوری و توریستهایی شده که از آن کشور دیدن می کنند. جوهور تنها ایالت مالزیست که سواحلش هم تنگه ملاکا را در بر می گیرند وهم دریای چین جنوبی را . طبیعت زیبای این ایالت موقعیتی استثنایی برای طرفداران طبیعت وحشی و گردشهای خارج از شهر فراهم کرده است. پایتخت این ایالت جوهور بارو(Johor Bahru) نه تنها مراکز خرید فراوانی دارد ، بلکه مکانهایی دیدنی چون موزه سلطنتی ، مسجد سلطان ابوبکر ، قصر بزرگ ،گالری هنر ،مرکز صنایع دستی وبنای داتاران بندری(Dataran Bandaraya )را نیز در خودجای داده است. این بنا در ۱۹۹۴ میلادی ساخته شده تا سمبل این شهر باشد. فروشگاههای صنایع دستی و مراکز خرید بزرگ، اجناس متفاوتی را با قیمتهای مناسب ارایه می دهند. در شمال شرقی این ایالت، پارک طبیعی انداو رومپین (Endau Rompin) بهشت علاقمندان به طبیعت وحشی است. گیاهان مختلف و متفاوت منطقه و حیواناتی که در این پارک زندگی می کنند بسیار قابل توجه هستند. آبشار کوتا تینگی (Kota Tinggi) در فاصله ۵۶ کیلومتری پایتخت این ایالت محل مناسبی برای پیکنیک و گردش درخارج از شهر است . از آنجا می توانید به دهکده ماهیگیری کوکوپ بروید واز محل پرورش ونگهداری ماهیها نیز دیدن کنید. فراموش نکنید که حتما از تانجونگ پیای (Tanjung Piai) بازدید کنید. منطقه اصلی و ساحلی این ایالت دسارو (Desaru) است که ۲۵ کیلومتر ساحل شنی دارد و به دریای چین جنوبی متصل است. این منطقه سه هتل دارد و محل مناسبیست برای ورزشهای آبی، ماهیگیری ، غواصی ، اسکی روی آب ، قایقرانی ، شنا و راهپیمایی در جنگل. در سواحل شرقی این ایالت جزایر راوا (Rawa) سیبو(Sibu) آرو(Aru) بسار (Besar) پمانگیل(Pemanggil) قرار گرفته اند. تمام این جزایر آب شفاف و آبی دارند و برای ورزشهای آبی آماده اند.
 
پاهانگ
 با مساحت تقریبی ۳۵ کیلومترمربع ، ایالت پاهانگ بزرگترین ایالت مالزیست. بیشتر سطح این ایالت از جنگل پوشیده شده است. جنگل منطقه تامان نگار (ا(Taman Negara که بهترین پارک جنگلی کشور است، طبق نظر دانشمندان متخصص دارای جنگلی به قدمت صد و سی میلیون سال است این پارک جنگلی با تنوع فراوان گل و گیاه منطقه جذابی برای علاقمندان به جنگلهای بارانی مناطق حاره می باشد. امکانات این پارک گردشگران را قادر به تماشای جنگل در شب ، چادر زدن در جنگل ، پیاده روی در جنگل، ماهیگیری در رودخانه ها ودریاچه ها می نماید. تاسک برا (Tasek Bera) دو منبع آب شیرین هستند که ارزش دیدن را دارند. در تاسک براحتی می توانید نظاره گر زندگی مردم قدیمی و محلی منطقه باشید و هم می توانید قایقرانی را بر روی رودخانه تجربه کنید. در ارتفاعات این ایالت منطقه کامرون هایلند (Cameron Highland) واقع گردیده است. این منطقه آب وهوای خنک تری دارد و مرکز کشت چای مالزی است. کشت گل و مزارع سبزیجات هم آغاز شده و رو به رشد است. منطقه دارای هتل های فراوان جنگلی جهت اقامت گردشگران می باشد. منطقه دیگری در این ایالت دارای کلبه های جنگلی در ارتفاعات با فاصله ۱۰۰ کیلومتری از کوالالامپور به نام فریزرهیل (Fraser Hill) برای علاقمندان ساخته شده است. این منطقه مقر زندگی پرندگان نیز می باشد. بلندیهای گنتینگ (Genting Highland) ارتفاعات دیگریست در این ایالت با هتلهای مدرن ، کازینو، پارکهای تفریحی و زمین گلف که تنها یک ساعت از طریق جاده با کوالالامپور فاصله دارد. در مجاورت کوانتان (Kuantan) پایتخت این ایالت سواحل زیبایی چون مدیترانی (Mediterranee) تلوک چمپداک ((Teluk Chempedak بسرا (Besera) و بالوک(Balok) وجود دارند. از مرسینگ (Mersing) ویا تانجونگ(Tanjung) می توان با قایق به جزیره تیومان (Tioman) که زیباترین جزیره جهان لقب گرفته است، سفر کرد، ضمنا می توان از کوالالامپور یا سنگاپور به این جزیره پرواز کرد. این جزیره افسانه ای در آبهای دریای چین جنوبی قرار دارد.
 
ترنگانو
 ایالت ترنگانو که بخش اعظم آن به دریای چین جنوبی متصل است، ساحلهای طولانی با آب زلال و ماسه سفید دارد و به همین دلیل یکی از مراکز جذب گردشگران در مالزی به شمار می رود. سواحل طولانی این ایالت باعث رشد قایق سازی ، ورزشهای آبی و ماهیگیری گردیده است. این ایالت جزایر بسیاری نیز دارد . جزایری چون کاپاس(Kapas) پرهنتیان(Perhentian) تنگول(Tenggol) و پارک زیر آب ردانگ(Redang) که نمایش زیباییست از جهان زیر آب در این منطقه از کره خاکی . مسافرین از نقاط مختلف جهان در ماههای می و سپتامبر هر ساله در رانتایو آبانگ(Rantanu Abang) به فاصله ۶۰ کیلومتری پایتخت این ایالت – کوالا ترنگانو (Kuala Terenggano) گرد هم می آیند تا تخم گذاری لاک پشتهای عظیم الجثه را تماشا کنند. وزن بعضی از این لاک پشتها به ۳۷۵ کیلو گرم و طول آنها به ۵/۲ متر می رسد. با سفر به این منطقه شما هم می توانید شاهد خروج این لاک پشتها از دریا ، کندن گودال برای تخم ریزی ، پوشاندن گودالهای پر از تخم با ماسه وبازگشت آنها به دریا باشید. توجه داشته باشید که این حادثه فقط در ۶ نقطه از جهان اتفاق می افتد. با اینکه در این ایالت ذخایر نفت و گاز وجود دارد، زندگی در ترنگانو تقریبا دست نخورده تر از مابقی ایالات مالزیست. مکانهای دیدنی پایتخت این ایالت موزه ایالتی، مرکز خرید (Central Market) و ایستانا مازیا (Istana Maziah) هستند. در ۶ کیلو متری شهر، در چندرینگ(Chendering) مرکز ابریشم بافی کشور سوترا سمانی (Sutera Semani) واقع گردیده که مراحل بافت ابریشم را به نمایش می گذارد. این مرکز ضمنا مرکز صنایع دستی مالزی هم هست. در دهانه رودخانه ترنگانو در جزیره دویونگ(Pulau Duyong) می توانید شاهد کار قایق سازی باشید که بدون نقشه و تنها با اتکاء به حافظه ، قایقهای رنگا رنگی را تولید می کنند. در روسیلا (Rusila) درست خارج از پایتخت این ایالت می توانید به تماشای حصیر بافان و سبد بافان مشغول شوید. در غرب این ایالت تاسیک کنیر (Tasik Kenyir) بزرگترین دریاچه دست ساز جنوب شرقی آسیا قرار گرفته که یکی از مراکز اصلی جذب گردشگران این ایالت می باشد. این دریاچه بزرگ دارای صدها جزیره و تعداد بی شماری غار، آبشارها و جنگل انبوه می باشد که محل مناسبی برای ماهیگیری، شنا، قایقرانی وغار پیمایی است. در کنار این دریاچه زمین گلف بزرگی برای علاقمندان آماده شده است.
 
کلانتان
 ایالت کلانتان در شمال شرقی مالزی واقع گردیده ودر شمال با کشور تایلند هم مرز است. کشتزارهای برنج، سواحل زیبا وپوشیده از نخل ، دهکده های ماهیگیری قدیمی و تفریحات سنتی چون به پرواز در آوردن بادبادکهای هندی و چینی نمایشی از روش قدیمی زندگی مالایی هاست. کوتا بارو(Kota Bharu) پایتخت این ایالت نیز تغییر زیادی نکرده و فرصت مناسبی برای گردشگران است تا با روش زندگی مردم این ایالت آشنا شوند. مرکز خرید قدیمی این شهر که بیشتر شنبه بازارهای شمال ایران را در ذهنها زنده می کند مملو از زنانی است که سبزیجات تازه ، صیدهای دریایی تازه، صنایع دستی و باتیک (پارچه های نقاشی شده با دست) ، کیکهای خانگی و غذاهای محلی را به معرض فروش گذاشته اند. صنایع دستی همچون چاپ باتیک و کنده کاری روی چوب، صنایع ظروف نقره و پارچه بافی محلی در این ایالت رواج فراوانی دارد. مرکز فرهنگی – سنتی در قلب کوتا بارو گردشگران را با سنتهای محلی آشنا می سازد. در این محل بادبادکهای هندی و چینی در محلی غول پیکر به نام واو (Wau) و طبلهای بزرگ و نقاشی شده ربانا اوبی (Rebana Ubi) در معرض نمایش گذاشته می شوند. پس از غروب خورشید نوازندگان با موسیقی محلی مالایی و خیمه شب بازی سنتی وایانگ کولیت (Wayang Kulit) که نمایش نور و سایه است، به اضافه سیلات(Silat) روش محلی مبارزه تن به تن به معرض اجرا در می آیند. کوتا بارو در نزدیکی سواحلی دینی قرار دارد. از آن جمله ساحل نور مهتاب (Pantai Cahaya Bulan) ، ساحل ملودی Pantai) Irama ) ساحل نجوای نسیم(Pantai Bisikan Bayu) و ساحل هفت دریا (Pantai Seri Tujuha) هستند این سواحل به زیبایی نامشان هستند.
 
ساراواک
 در شرق مالزی و آنسوی آبهای دریای چین جنوبی بزرگترین ایالت مالزی- ساراواک – واقع شده است. این ایالت در جنوب غربی خود با کشور برونئی مرز مشترک دارد. جنگلهای انبوه و بارانی ، غارها ، کوهستانهای بلند و گل و گیاهان محلی و شناگران بومی از جمله دیدنی های این ایالت هستند. تاریخ ساراواک دلپذیر و سرشار از قهرمانی است. این ایالت در سال ۱۸۴۱ میلادی تحت فرماندهی جیمز بروک انگلیسی در آمد و این پاداشی بود از طرف سلطان برونئی در مقابل کمک انگلیسی ها برای سر کوب شورشیان. ایالت ساراواک به ۹ بخش تقسیم می شود. کوچینگ(Kuching) پایتخت این ایالت که در بخشی با همین نام قرار گرفته در نزدیکی رودخانه ساراواک قرار گرفته وتا دریا ۳۲ کیلومتر فاصله دارد. آثار باقی مانده از انگلیسیها در ساختمانهای عمومی به جا مانده از انها است. بهترین نمونه این ساختمانها موزه ساراواک است که بهترین کلکسیون آسیایی آثار هنری برونئی را در خود جای داده است. موزه های دیگری چون موزه اسلامی ، موزه گربه، موزه چینی ها، موزه چوب و موزه پلیس دیدنیهای جالبی را برای گردشگران در خود دارند. Fort Margherita نام بنایی ست که هم نوع همسر فرمانده انگلیسی ایالت، چارلز بروک (دومین فرمانده انگلیسی) می باشد. بنای دیگری به نام آستانه (Astana) امروزه محل زندگی فرماندار این ایالت است. یکشنبه بازار محل مناسبی برای خرید تولیدات محلی و آشنایی با مردم منطقه است. دهکده سنتی ساراواک در دامنه کوه های افسانه ای سانتوبونگ (Santubong) در ۳۵ کیلومتری کوچینگ محل توجه گردشگران است. به این منطقه موزه زنده هم می گویند. پارک ملی نیا (Niah) که غارهای شگفت انگیزی دارد محل زندگی اولین انسانهایی است که ۴۰ هزار سال پیش در جنوب شرقی آسیا زندگی می کرده اند. این غارها محل زندگی جانوران مختلف از جمله خفاشها وپرندگان نیز می باشد. غارهای مولو(Mulu) در پارکی به همین نام بزرگترین غار جنوب شرق آسیا است. مجموعه غارهای ساراواک که گفته شده گنجایش ۴۰ فروند هواپیمای بویینگ ۷۴۷ را دارند بزرگترین غار جهان ویکی از دیدنی ترین مکانهای این ایالت است. دیدن از غار آب صاف و غار آهو هم به گردشگران پیشنهاد می شود. قایق سواری در رودخانه های Skrang و Lemanak و Batang Ai تجربه ای فراموش نشدنی برای گردشگران خواهد بود. این ایالت صنایع دستی جالب توجهی نیز دارد که حکاکی روی چوب ، مهره سازی Puakumbu ونساجی Ajat سبد بافی و حصیربافی از آن جمله اند. کوزه گری نیز به ویژه در شهرهای کوچینگ، میری(Miri) وسیبو(Sibu) صنعتی بومیست. کشف فلفل سیاه وسفید نیز یکی از فعالیتهای اقتصادی اهالی ساراواک است.
 
صباح
 ایالت صباح در شمال شرقی جزیره بورنیو در همسایگی ایالت ساراواک و در کنار دریای چین جنوبی واقع شده است. شهر کوتا کینابالو (Kota Kinabalu) پایتخت این ایالت است. این شهر در دوره استعمار انگلیس جسلتون (Jeselton) نام داشته ودر زمان جنگ جهانی دوم به طور کلی نابود شد. امروزه این شهر یکی از مراکز بازرگانی ومحلی برای گذراندن تعطیلات بشمار می رود. با یک قایق سواری کوتاه می توانید به پارک تونکو عبد الرحمن (Tunku Aabdul Rahman) که بهشت علاقمندان به ورزشهای آبیست، بروید ویا با ۵/۲ ساعت رانندگی به پارک کینابالو برسید. این کوه ۴۰۹۵ متری مناظر زیبایی برای گردشگران وکوه نوردان دارد. اگر خوش شانس باشید شاید بتوانید گل رافلسیا (Rafflesia) بزرگترین گل جهان را شخصا از شاخه بچینید. بزرگترین مرکز تجدید اسکان اورانگ اوتان Orang Utan در محلی به نام سپیلوک Sepilok در ۲۰ کیلومتری شهر سانداکان (Sandakan) یکی از دیدنی ترین مناطق این ایالت است. در اینجا شما می توانید تجربه دست اولی از تماشای این میمون کهن نسل را در حالی که آزادانه زندگی می کند پیدا کنید. کمی به طرف جنوب، در بخشهای داخلی ایالت، دره دانوم (Danum) با گل وگیاهان جنگلی زیبا قراردارد. واگر چند ساعت بیشتر به طرف داخل برانید وبه سانداکان در سوکایو (Sukau) برسید میمون منحصر به فرد پوزه دار را در زندگی طبیعی آن ونیز حیات وحش را خواهید دید. ایالت صباح محل زندگی ۳۱ گروه مختلف بومی با عادات ورسوم متفاوت است. تامو(Tamu) بازاری ست که در یک محوطه باز قرار دارد و محلی ست که گروه های مختلف مردم این ایالت برای خرید وفروش تولیدات وحیوانات خود به آنجا می روند. این بازار در کوتا بلود(Kota Belud) قرار دارد. قایق سواران رودخانه های طبیعی تجربه ای نفس گیر را در این ایالت تجربه می کنند. رودخانه های پاداس(Padas) و کیولو (Kiulu) مرکز این ورزش ومحل مناسبی برای تفریحات خانواده است. در ۴۰ کیلومتری شهر سانداکان و در جزایر سلینگان (Selingan) گولیسان(Gulisan) وباکونگان کچیل (Bakungan Kecil) میتوانید به تماشای لاک پشت ها بپردازید. به خصوص در ماههای جولای و سپتامبر مشاهده تخم گذاری آنها نیز امکان پذیر است. لایانگ لایانگ (Layang Layang) در ۱۶۵ کیلومتری کوتا کینابالو با ۲۰۰۰ متر علاقمندان حرفه ای و جدی شیرجه در آب را به خود جلب میکند. این جزیره نیز محل لاک پشتها ، کوسه ها وپرندگان است.
 
لابوان
 ایالت لابوان در حقیقت جزیره ایست در ۸ کیلومتری ایالت صباح این بندر – جزیره دارای صافترین آبها که حتی درون آب را می توان از پنجره هواپیما به راحتی مشاهده کرد. این ایالت زمانی بخشی از سلطان نشین برونئی بوده ودر سال ۱۸۴۶ میلادی پس از کشف ذغال سنگ در آن به تصرف انگلیسی ها در آمد. این ایالت ۱۱۵ سال متمادی تحت استعمار انگلیس بوده است. در سال ۱۹۶۳ میلادی به فدراسیون مالزی ملحق گردید. این جزیره آزاد مرکز اقتصادی بین المللی بوده واین امر سبب پیشرفتهای تجاری و بازرگانی آن شده است. جزیره لابوان هتلهای درجه یک متعدد، سالنهای بزرگ کنفرانس و نمایشگاه های بازرگانی بسیاری دارد. از مراکز دیدنی این ایالت، باغ بوتا نیکال (Botanikal) که مربوط به دوره انگلیسی هاست، محل یادبود جنگ، پارک صلح، کامپونگ آیر(Kampung Ayer) و دهکده آبی لابوان است. کوبنگ (Kubong) محلیست که در یاد بود عصر استخراج از معادن ذغال سنگ حفظ گردیده است. زمین گلف ۷ گودالی نیز در این جزیره تقریبا یک ساعت ونیم به طول می انجامد و در فروشگاه های بدون مالیات(Duty Free)  گردشگران می توانند تولیدات مالزی و یا خارجی را تهیه کنند. رستورانهای متفاوت غربی ، چینی، شرقی ومالزیایی که تا پاسی از شب گذشته بازند، آماده اند از مسافرین پذیرایی کنند. آبهای شفاف سواحل جزیره و جزایر کوچکتر پاپان (Papan) وبورنگ(Burong) با فاصله کوتاهی از جزیره اصلی محلی مناسب ورزشهای آبی هستند.

منبع : www.KLnews.blogfa.com

 

 


اطلاعات مسافرین
ویزای مالزی
اداره مهاجرت(تمدید ویزا)
گواهینامه رانندگی
ترجمه مدارک
خرید بلیط هواپیما
تبدیل دلار و یورو به رینگیت
خرید سیم کارت موبایل


تلفن های ضروری
فوریتهای پلیسی
اورژانس
فرودگاه کوآلالامپور
ترمینال مرکزی کوآلالامپور
شرکت های هواپیمایی
تاکسی بیسیم فرودگاه
تاکسی بیسیم کوآلالامپور
سفارت ایران در مالزی


دیدنی های کوآلالامپور
برجهای دوقلوی پتروناس
برج مخابراتی کوآلالامپور
آکواریوم KLCC
پوترا جایا
باغ شاهی
یادمان سربازان گمنام
غار باتو
سان وی لاگون
ماینز
محله چینی ها
گنتینگ هایلند
دهکده ی فرانسوی ها
دهکده ی ژاپنی ها
آفا موسا
پورت دیکسون
کمرون هایلند
جزیره لنگکاوی
شاه عالم
ملاکا
دریاچه تی تی وانگسا
دامنه های فریزر هیل
موزه ملی
پارک آهو
مرکز ملی ستاره شناسی
مسجد جامع
بازار مرکزی
مرکز توریسم مالزی
مسجد ولایت
موزه پول بانک مرکزی
یادمان تون عبدالرزاق
ساختمان سلطان عبدالصمد
پارک پروانه ها
محله و مسجد هندی ها
مجتمع برجایا
باغ وحش ملی


مراکز خرید کوآلالامپور
مرکز خرید suria klcc
مرکز خرید مید ولی
مرکز خرید وان اوتاما
مرکز خرید تایم اسکوئر
مرکز خرید ماینز
مرکز خرید بی بی پلازا
مرکز خرید ایکیا
مرکز خرید سوگو
مرکز خرید لو یات پلازا
فروشگاه های زنجیره ای تسکو
فروشگاه های زنجیره ای کرفور
فروشگاه های زنجیره ای جاینت
سوپرمارکت های زنجیره ای 7-Eleven
مرکز خرید پاویلیون
مرکز خرید ولد

دانشگاه های مالزی
دانشگاه UM
دانشگاه UKM
دانشگاه USM
دانشگاه UTM
دانشگاه UPM
دانشگاه MMU
دانشگاه UiTM
دانشگاه APIIT
دانشگاه UCTI
دانشگاه UCSI
دانشگاه KBU
دانشگاه KDU
دانشگاه Limkokwing

لینك
سفارت جمهوری اسلامي ايران 

Kargozar

Public Relations 

 [خانه ] [پايگاه مقالات] [پايگاه اخبار] [پايگاه انگلیسی] [پايگاه کنفرانس ]

 Email :Info @iranpr.org       Copyright©2009-2010    تلفن همراه: 09121938419