.::   جشن هاي مالزي    ::.


مالزي كشور جوامع چند نژادي و به دنبال آن چند فرهنگي و چند مذهبي است. هر نژاد و هر قوم, پيرو عقايد و مذهب خود هستند و اين بدان معناست كه در طول يك سال جشن‌هاي مختلفي برگزار مي‌شو د اين جشن ها يا به صورت ملي و يا در سطوح ديگر برگزار مي‌شوند.مفهوم «open - house» يا « خانه‌باز» كه به معناي دعوت اقوام ودوستان براي سهيم‌شدن آنها در جشن‌ها و غذاهاست در تمامي جشن ها به چشم مي‌خورد و بعضي از اين جشن‌ها جزو تعطيلات رسمي وعمومي محسوب مي‌شوند. تنوع جشن‌هايي كه توسط اقوام مختلف در مالزي برپا مي‌شود به قرار زير است:


تايپو‌سام:
1 توسط هندوها در دهمين ماه تقويم هندي‌ها برگزارمي‌شود. تايپوسام روزجشن‌تولد «لرد سوبرامانيا»2 كه بنام «لرد موروگا»3 جوانترين پسر «لرد شيوا»4 است، محسوب مي‌شود. قبل از اين روزمعمولا هندي‌ها خود را براي روزه گرفتن، پرهيز از بعضي غذا‌ها و تقويت خويشتن‌داري آماده مي‌‌كنند. هواداران اين مذهب «كاواديس»5 (قاب‌هاي چوبي كه به وسيله پرطاووس وگل تزئين شده‌اند) را به وسيله قلاب‌هايي به خود مي‌بندند, به اين صورت كه آن‌ها را در بدن خود فرو مي‌كنند. ديگران نيز در مقابل انواع دردها از طريق خراش دادن گونه‌ها و زبان‌هاشان توسط ميخ‌ها و قلاب‌هاي فلزي مقاومت مي‌كنند. اين خود آزاري در عوض‌دريافت بخشش‌ازسوي خدايان‌و يك‌نوع توبه است.

عيد قربان
عيد قربان توسط مسلمانان مالزي و در دهمين روز ماه‌ذي‌الحجه برگزار مي‌شود.
 

Chap Goh MEI:
اين جشن در پانزدهمين شب سال نو چيني ها همراه با دعا و تعيين زمان پايان سال نو برگزار مي‌گردد. خانه ها براي آخرين روز جشن مجددا بوسيله چراغ ها نوراني مي‌شوند. بعد از اين روز همه مردم مجددا, سركارهاي خود باز مي گردند و هركس مشتاقانه منتظر رسيدن سال جديد بعدي چيني است.

روز وساك
جشن روز «وساك» در ماه «مي» بوسيله بودايي‌ها برگزار مي‌شود. اين جشن از سپيده صبح آغاز مي ‌شود و بوداييان در معبدها براي تامل دربارة هشت فريضة مقدس در كنار يكديگر جمع مي‌شوند. در اين روز مراسم بخشش, غذا دادن به مستمندان, پرهيز از خشم, روشن كردن عود و دعا انجام ‌مي‌شود و سرود راهبه‌ها «ساتراس»‌را ‌به ‌طور ‌هم‌صدا در لباس ‌زعفراني ‌رنگ‌ مي‌خوانند.

هري جاوا
هري جاوا در اول ماه ژوئن بوسيله «داياكها» و «ايبانهاي» ساراواك به مدت يك هفته و براي اعلام پايان فصل برداشت زمينهاي برنج و شروع فصل جديدي از كاشت مجدد برگزار مي‌شود. در اين جشن, مراسم شعرخواني و پاي‌كوبي برگزار مي شود. همزمان با برگزاري اين جشن ايبانهايي كه در خارج از روستاي خود كار مي كنند براي جشن و پايكوبي به روستا باز مي‌گردند. مقدار زيادي از انواع غذاها را مي‌توان در اين جشن يافت.

جشن ارواح گرسنه
جشن ارواح گرسنه در پانزدهمين روز از هفتمين ماه قمري‌بوسيله‌بودائيهاوتائوئيها‌برگزار مي‌گردد. دسته‌هاي در آنجا جلوگيري شود. آنها بر اين اعتقادند كه دروازه جهنم همواره باز است و مه ارواح گرسنه زمين را براي پيدا كردن غذا و انتقام گرفتن از كساني كه آنها را در زندگي‌به راه درستي نكشانده‌اند به جستجو مي‌پردازند.

جشن شيريني ماه و فانوس:
جشن شيريني ماه كه به نام جشن «اواسط پاييز» هم معروف است در پانزدهمين روز از هشتمين ماه تقويم چيني‌ها برپا مي‌شود. اين جشن بيشتر يك جشن تاريخي است تا يك جشن مذهبي اين روز انقلاب موفقيت آميزي را كه بر ضد فرمانرواي مغول در قرن چهاردهم در چين انجام گرفت اعلام مي‌كند. بنابر يك افسانه, رمز پيروزي و نقشه مبارزه عليه مغولها در شيريني ماه پنهان بود و شيريني ماه به طور وسيعي بين ديگران توزيع شد. فانوس هم به عنوان علائمي در شب بر روي تپه‌ها و بلنديها استفاده مي شد. امروزه اين جشن همراه با تهيه كيك ماه و فانوس برپا مي‌شود و در مكان معيني مسابقه اي بين فانوسها مي‌شود و در مكان معيني مسابقه اي بين فانوسها برگزار مي‌گردد.

ديپاوالي
جشن چراغها در ماه هندي «كارتيك» (اكتبر/ نوامبر) صورت مي‌گيرد. جشن سمبلي است از موفقيت «لرد كريشنا» بر چند پادشاه شياطين ناراكاسورا . اين جشن بازگشت راما را پس از 14 سال تبعيد اعلام مي‌كند در اين روز هندوها در سپيده دم از خواب بيدارمي‌شوند. خودرا با روغن‌گياهي شستشو مي‌دهند, لباسهاي جديد برتن مي‌كنند ودعاي خود‌را مي‌خوانند. منازل هندوها بوسيله چراغهاي روغني كه از كوزه‌هاي سفالين كه با روغن نارگيل و ويكس پر شده‌اند, نوراني مي‌شوند آنها بر اين اعتقادند كه با اين كار «خداي ثروت» را به خانه هاي خود دعوت مي‌كنند.

عيد فطر
عيد فطر بوسيله مسلمانان برپا مي شود و پايان فصل يك ماهه روزه گرفتن يعني رمضان را اعلام مي كند. روز جشن بوسيله مشاهده ماه نو تعيين مي‌گردد. اين روز مهم ترين روز براي مسلمانان است. مسلمانان روز را با جمع شدن در مساجد در صبح زود براي اداي نماز عيد فطر مي‌گذرانند و به دنبال آن بر مزار در‌گذشتگان مي روند و از آنها نيز ياد مي‌كنند.
اين جشن با احوال پرسي و شادي ادغام مي شود,‌ در اين روز جوانان از بزرگترها طلب بخشش مي كنند, هر كس لباس نو بر تن مي‌كند و دوستان و اقوام خود را براي دعوت به منزل خود فرامي‌خواند. تعداد زيادي از غذاهاي خوشمزه مالزيايي در روز جشن سرو مي شوند خانه‌ها كاملا تميز و بوسيله روشنايي چراغهاي روغني براي خوش آمدگويي به فرشتگاني كه معتقدند زمين را در طول روزهايي كه جشن ادامه دارد ملاقات مي‌كنند, نوراني مي‌شوند. عيد فطر براي يك ماه جشن گرفته مي‌شود.

کریسمس:
كريسمس بوسيله مسيحيان در بيست و پنجمين روز دسامبر جشن گرفته مي شود و نشان دهنده تولد حضرت مسيح است. اين جشن توسط غير مسيحيان نيز به روشهاي ديگري برپا مي شود و باعث جمع شدن خانواده ها در كنار يكديگر مي‌گردد.
اين جشن از نيمه شب قبل به مناسبت Eve كريسمس آغاز و به روز بعد نيز كشانده مي شود. بنابر يك افسانه در طول Eve كريسمس بابانوئل براي مردم هدايايي مي‌آورد تغيير و تقسيم هدايا نيز با خود خانواده ها است. بوقلمون سرخ شده نيز غذاي رايج و سنتي در اين روز محسوب مي‌شود.
 

سال نو چيني‌ها:
مراسم سال نو چيني ها در اولين روز از سال قمري چينيهاي مقيم مالزي برپا مي‌شود. اين جشن مهمترين جشن سالانه براي تمام چين است. بر طبق بروج دوازده گانه چيني, هر سال اسم يكي از حيوانات را به خود مي‌گيرد. خانه‌ها مرتب و تميز و براي روز بزرگ تزئين مي شوند, در اين روز تمام بدهي ها تسويه مي‌شوند و دعا و نيايش انجام مي‌گيرد.
لباسهاي جديد خريداري و مقدار زيادي غذا آماده مي شود, بعضي از اعضاء‌ خانواده كه از خانواده دور بوده‌اند مجددا به جمع خانوادگي باز ‌مي‌گردند. كارتهاي تبريك سال نو بين دوستان و اقوام پخش مي‌شوند و شام مخصوصي براي تازه شدن ديدارها در جمع خانواده در شب سال نو تهيه مي‌گردد. بد‌زباني و صحبت از موضوعات نامربوط در اين روز ممنوع است, برنامة رقص شيرها و آتش بازي انجام مي‌گيرد و كاغذهاي قرمز كه نشان دهنده سعادت و ثروت چينيها است در جلو و داخل خانه ها چسبانده مي شوند. كيف قرمز محتوي پول به كوچترها و بزرگترها داده مي شود و منازل با درهاي باز آماده ملاقات و پذيرايي اقوام و دوستان از نژادها و اقوام مختلف است. سال جديد بعد از پانزدهمين روز از ماه نو سپري مي‌شود و جشن سال نو باپايان‌يافتن جشن(ChapGohMei) پايان مي‌پذيرد.
 اطلاعات مسافرین
ویزای مالزی
اداره مهاجرت(تمدید ویزا)
گواهینامه رانندگی
ترجمه مدارک
خرید بلیط هواپیما
تبدیل دلار و یورو به رینگیت
خرید سیم کارت موبایل


تلفن های ضروری
فوریتهای پلیسی
اورژانس
فرودگاه کوآلالامپور
ترمینال مرکزی کوآلالامپور
شرکت های هواپیمایی
تاکسی بیسیم فرودگاه
تاکسی بیسیم کوآلالامپور
سفارت ایران در مالزی


دیدنی های کوآلالامپور
برجهای دوقلوی پتروناس
برج مخابراتی کوآلالامپور
آکواریوم KLCC
پوترا جایا
باغ شاهی
یادمان سربازان گمنام
غار باتو
سان وی لاگون
ماینز
محله چینی ها
گنتینگ هایلند
دهکده ی فرانسوی ها
دهکده ی ژاپنی ها
آفا موسا
پورت دیکسون
کمرون هایلند
جزیره لنگکاوی
شاه عالم
ملاکا
دریاچه تی تی وانگسا
دامنه های فریزر هیل
موزه ملی
پارک آهو
مرکز ملی ستاره شناسی
مسجد جامع
بازار مرکزی
مرکز توریسم مالزی
مسجد ولایت
موزه پول بانک مرکزی
یادمان تون عبدالرزاق
ساختمان سلطان عبدالصمد
پارک پروانه ها
محله و مسجد هندی ها
مجتمع برجایا
باغ وحش ملی


مراکز خرید کوآلالامپور
مرکز خرید suria klcc
مرکز خرید مید ولی
مرکز خرید وان اوتاما
مرکز خرید تایم اسکوئر
مرکز خرید ماینز
مرکز خرید بی بی پلازا
مرکز خرید ایکیا
مرکز خرید سوگو
مرکز خرید لو یات پلازا
فروشگاه های زنجیره ای تسکو
فروشگاه های زنجیره ای کرفور
فروشگاه های زنجیره ای جاینت
سوپرمارکت های زنجیره ای 7-Eleven
مرکز خرید پاویلیون
مرکز خرید ولد

دانشگاه های مالزی
دانشگاه UM
دانشگاه UKM
دانشگاه USM
دانشگاه UTM
دانشگاه UPM
دانشگاه MMU
دانشگاه UiTM
دانشگاه APIIT
دانشگاه UCTI
دانشگاه UCSI
دانشگاه KBU
دانشگاه KDU
دانشگاه Limkokwing

لینك
سفارت جمهوری اسلامي ايران 

Kargozar

Public Relations 

 [خانه ] [پايگاه مقالات] [پايگاه اخبار] [پايگاه انگلیسی] [پايگاه کنفرانس ]

 Email :Info @iranpr.org       Copyright©2009-2010    تلفن همراه: 09121938419