.::     مالزي- خانه دوم     ::.


 

مالزي- خانه دوم

Malaysia My Second Home (MM2H)

راهنماي اقدام براي برنامه اقامت مالزي خانه دوم من

 

امروزه نام مالزي در دنيا به عنوان کشوري زيبا، امن، مدرن، چند فرهنگي، آزاد و از همه مهمتر مهمان پذير ، بر سر زبان ها افتاده است. مالزي کشورياست با پيشيه استقلال 50 ساله که توانسته است الگويي از مديريت و کشور داري را به نمايش گذارد. ابعاد پيشرفت مالزي گسترده اند اما نقطه قوت اين کشور تنوع فرهنگي و آزادي آن است. اين تنوع خودبخود موجب مي گردد هيچ گاه حس غريبه بودن به شما دست ندهد. مردم آرام و خوش برخورد مالزي خارجيها را به راحتي پذيرا هستند

با سفر فقط به يك نقطه از دنيا ، با تنوع فرهنگهاي آسيايي آشنا مي شويد. مالزي كشور مردم صلح دوستي است كه از ن‍ژادهاي مختلف با هارموني در يك سرزمين مشترك زندگي مي كنند. با جنگلهاي انبوه باران خيز با تنوع گياهي و گونه هاي جانوري مختلف، سواحلي با شنهاي طلايي و آبهاي گرم و درختان نخل جنبان. آبهاي صاف آبي رنگ كه از آبهاي خروشان اقيانوس سرچشمه مي گيرند. داراي مناطق مرتفع براي كساني كه بدنبال آب و هواي خنكتر هستند، و تمام اينها با غذاهاي عالي مالزيايي تلفيق شده است. بازار خريد در مالزي در مجتمع هاي تجاري مجهز و همچنين بازارهاي سنتي شبانه بسيار لذت بخش مي باشد. دلايل زيادي وجود دارد كه شما را متقاعد به انتخاب مالزي بعنوان خانه دوم خود مي كند. بايد خود به مالزي آمده و از زيبايهاي آن ديدن كنيد.


مالزي خانه دوم من:

برنامه مالزي خانه دوم من به شهروندان كشورهاي ديگر اين امكان را مي دهد كه بتوانند با همسر و فرزندان خود براي اقامت به مالزي سفر كنند. متقاضيان موفق ابتدا يك دوره ويزاي 10 ساله اخذ خواهند نمود كه بر اساس مدت اعتبار گذرنامه افراد قابل تمديد مي باشد. اين اقامت به صورت خودکار قابل تمديد بوده و مزايايي نظير خريد خودرو با تخفيف ، اخذ و وام مسکن  جهت خريد آپارتمان ، خانه ، مغازه و يا ساير املاک   تا سقف 70 درصد و بيمه درماني را پوشش داده و همچنين امکان سرمايه گذاري و تاسيس شرکت را در اختيار متقاضيان قرار ميدهد. اقامت مالزي خانه دوم من از سال 2002 ميلادي معرفي شده است. تاکنون بيشترين خارجي هايي که براي اين برنامه اقدام کرده اند شهروندان انگلستان، بنگلادش،آمريکا ، اسکانديناوي، کره، ژاپن و امارات عربي و ايران مي باشند.

·          اين برنامه از پائيز سال 1385 با اعطاي نمايندگي رسمي وزارت توريسم مالزي به شرکت ارتباطات راهبردي پارسيان _ سايت ايران مالزي معرفي و عملاً در ايران آغاز گرديد و تاکنون دهها خانواده ايراني موفق به اخذ اين اقامت شده اند.

·          اقامت خانه دوم مالزي برنامه ايست مرتبط با دو فاکتور سن و سرمايه ، سن و سرمايه عوامل اصلي بررسي اقامت هر متقاضي مي باشد. در اين ميان نقش سرمايه بالاتر است . هرچه سرمايه نقدي متقاضي بالاتر باشد اقامت او سريعتر و راحتتر مورد قبول واقع مي شود.الف)افراد زير 50 سال:

اين افراد براي ارائه درخواست خود ميبايست ثابت کنند داراي سرمايه اي نقدي معادل حداقل يکصدو پنجاه ميليون تومان در ايران ميباشند اين سرمايه ميتواند به صورت سپرده ثابت در بانک باشد. مورد ديگري که متقاضيان ميبايست نشان دهند ميزان در آمد ماهانه معادل سه ميليون تومان ميباشد. اين در آمد به حساسيت ميزان سرمايه نيست و بيشتر جنبه تشريفاتي دارد لذا با گواهي حقوقي از شرکت خصوصي يا دولتي، و اجاره بهاي املاک و سود سپرده و سهام  نيز قابل ارائه ميباشدچنانچه با اقامت شما موافقت شد الزامي براي انتقال درآمد به مالزي وجود ندارد. و اگر درآمد يا سرمايه خود را به مالزي منتقل کرديد از پرداخت هرگونه ماليات معاف هستيد.

پس از آنکه با اقامت متقاضي موافقت شد ميبايست يك حساب سپرده ثابت به مبلغ 300.000 رينگيت مالزي  تقريباً معدل 85 ميليون تومان به نام خود افتتاح نمايند پس از گذشت مدت يك سال مي توانند تا سقف 240.000 رينگيت براي مخارج مشخص كه در ارتباط با خريد مسكن، هزينه تحصيلي فرزندان در مالزي و مسائل درماني مي باشد برداشت كنند ولي بايد مبلغ حداقل 60.000 رينگيت  معادل 17 ميليون تومان را از سال دوم تا زماني كه در مالزي تحت عنوان اين برنامه اقامت دارند در حساب ثابت نگهدارند.

ب)افراد بالاي 50 سال:

اين افراد براي ارائه درخواست خود ميبايست ثابت کنند داراي سرمايه اي نقدي معادل يکصد ميليون تومان در ايران ميباشند اين سرمايه ميتواند به صورت سپرده ثابت در بانک ايران باشد.. مورد ديگري که متقاضيان ميبايست نشان دهند ميزان در آمد ماهانه معادل سه ميليون تومان ميباشد. اين در آمد به حساسيت ميزان سرمايه نيست و بيشتر جنبه تشريفاتي دارد لذا با گواهي حقوقي از شرکت خصوصي يا دولتي، و اجاره بهاي املاک وسودسپرده وسهام نيز قابل ارائه ميباشدچنانچه با اقامت شما موافقت شد الزامي براي انتقال درآمد خود به مالزي وجود ندارد. و اگر درآمد يا سرمايه خود را به مالزي منتقل کرديد از پرداخت هرگونه ماليات معاف هستيد.

افراد بالاي 50 سال پس از دريافت موافقتنامه اقامت مي بايست 150000 رينگيت مالزي معادل تقريباً 42 ميليون تومان به صورت سپرده ثابت در بانک قرار دهند و پس از گذشت مدت يكسال مبلغ 90.000 رينگيت براي مخارج مشخص كه در ارتباط با خريد مسكن، هزينه تحصيلي فرزندان در مالزي و مسائل درماني مي باشد برداشت كنند.
بايد مبلغ حداقل 60.000 رينگيت را از سال دوم تا زماني كه در مالزي تحت عنوان اين برنامه اقامت دارند در حساب ثابت نگهدارند.

توجه:
 متقاضيان موفق  ميبايست حساب ثابت خود را با رينگيت مالزي(RM) افتتاح نمايند. رينگيت تقريباً معادل 275 تومان ميباشد.خلاصه امتيازات برنامه اقامتي مالزي خانه دوم MM2H
 

با هر شرايط سني و از هر کشوري که براي خانه دوم اقدام کرده باشيد پس از موفقيت در اخذ اقامت مالزي از امتيازات زير برخوردار خواهيد شد.

-          وام خريد ملک تجاري يا مسکوني با بهره حدود 6% در سال، ميزان وام به صورت تقريبي 70% ارزش ملک مي باشد. براي اخذ بهترين وامها خدمات ويژه اي براي متقاضيان پيش بيني شده است و علاقمندان پس از اخذ اقامت مي توانند با دفتر کوالالامپور در اين زمينه تماس برقرار نمايند. با توجه به آنکه رشد سالانه ارزش ملک در مالزي بالاي 10% است و در مالزي ماليات ارزش افزوده ملک وجود ندارد و اسناد املاک به صورت قطعي و هميشگي به خريدار منتقل مي شود سرمايه گذاري در املاک مالزي مورد توجه خارجي ها قرار گرفته است.

-          تخفيف خريد يک دستگاه اتومبيل شخصي تا سقف 42% ارزش اتومبيل، اين تخفيف در واقع معافيت ماليات و عوارض گمرکي مي باشد.

-          10 سال اقامت بدون محدوديت مالزي براي خود ، همسر و فرزندان. چنانچه فرد متقاضي يا همسر او پدر و مادري بالاي 60 سال داشته باشند آنان نيز مي توانند اقامت را به صورت همراه دريافت نمايند. اين اقامت پس از 10 سال نيز قابل تمديد مي باشد.

-          بيمه درماني با پرداخت هزينه سالانه، تعرفه سالانه بيمه درماني با توجه به نوع بيمه سقف خسارت و امکانات مورد نياز سالانه 100 تا 300 دلار براي هر نفر مي باشد.

-          امکان ثبت شرکت در زمينه هاي مختلف و راه اندازي کسب و کار در مالزي، در اين زمينه متقاضيان محترم از مشاوره تخصصي دفتر کوالالامپور برخوردار خواهند شد.

-           
جرا بايد مالزي را بعنوان خانه دوم انتخاب كنم؟
 

حمايت دولت مالزي:
اين برنامه تحت نظر دولت مالزي ابداع و تنظيم شده است كه در نتيجه دولت براي موفق بودن آن همواره در تلاش است.

 

رايط زندگي:
كشور مالزي با مجهزترين ساختارهاي زيربنايي و امكانات در بالاترين رده استاندارد زندگي در منطقه وجود دارند.  شما هزينه زندگي در يک کشور ارزان را در ازا زندگي در محيطي توسعه يافته و آزاد متقبل ميشويد.

هزينه زندگي:
هزينه زندگي در پايين ترين حد آسيا بوده كه در همين وضعيت براي مدت طولاني قرار خواهد گرفت، زيرا دولت مالزي تلاش زيادي براي پايين نگهداشتن تورم با توجه به مديريت مفيد و موثر اقتصادي و در نتيجه پايين نگهداشتن قيمت اجناس انجام داده است.  کوالالامپور علاوه بر آنکه يکي از مدرن ترين شهرهاي جهان است ارزانترين پايتخت جهان نيز ميباشد.


آب و هوا:
مالزي داراي هواي مطبوع استوايي با بارنهاي ملايم در سراسر سال مي باشد. همچنين مناطق مسكوني و تفريحي در ارتفاعات با هواي هميشه بهاري در سرتاسر كشور وجود دارد.


محل اقامت:
مكانهاي مسكوني مناسب از قبيل ويلا (براي استراحت تابستاني) آپارتمان و مجتمعهاي آپارتماني بزرگ در سرتاسر مالزي وجود دارد. همچنين واحدهاي مسكوني زيبايي در مناطق توريستي در مناطق ساحلي، در نزديكي جنگل،در پاركها و مناطق تفريحي و مركز شهر وجود دارد.


مردم مالزي:
در مالزي شما سه نژاد از قديمي ترين تمدنهاي آسيا را مشاهده مي كنيد كه عبارتند از- مالايي، چيني و هندي. تلفيقي غني از رسومات بومي كادازن ها، ايبان ها و جوامع سنتي ديگر سباح و ساراواك در جزيره بورنئي. كه اين مجامع تحت تاثير انگليسي ها، پرتقالي ها، هلندي ها و تايواني ها قرار گرفته اند. مالزيايها حقيقتاً معجوني از فرهنگهاي مختلف مي باشند.  ايرانيها در مالزي از احترام درخوري ميان مردم بومي برخوردارند.


زيرساختها:
تمامي كشور با جاده هاي مدرن، ريل راه آهن، خطوط هوايي و دريايي به هم متصل هستند. وسايل حمل و نقل عمومي عبارتند از اتوبوس، تاكسي و قطار كه بسيار راحت و ارزان در دسترس همگان است.از کوالالامپور ميتوان با هزينه بسيار کم به صورت زميني به بانکوگ يا سنگاپور سفر کرد.


ثبات سياسي:
دولت حاكم يكي از قديمي ترين دولتهاي منتخب دنيا مي باشد. دولتي كه نماينده تمامي اديان، نژادها و فرهنگهاي بنياني مالزي مي باشد. در حقيقت، مالزي يكي از با ثبات ترين كشورهاي دنيا مي باشد. اين مهم هم براي زندگي و هم براي سرمايه گذاري جذابيت خاصي ايجاد کرده است.


امنيت:
آمار نشان دهنده اينست كه مالزي يكي از امن ترين كشورهاي دنيا مي باشد كه آمار جرم و جنايت در آن بسيار پايين است.


غذا و ميوه:
مالزي ارائه دهنده انواع غذاها و ميوه هاي محلي و بين المللي براي هر نوع ذائقه و بودجه اي است. با توجه به انواع نژادها و فرهنگها كه با هم در حال زندگي هستند، طبيعي است كه هر نژادي بهترين غذاي ديگري را انتخاب كرده و مالزي را به بهشت غذاهاي آسيايي تبديل نموده است. ميوه هاي منطقه گرمسيري مالزي منحصر به فرد و عجيب بوده و به انبوه در سرتاسر سال يافت مي شود.  مردم مالزي و همچنين دهها ميليون توريستي که هر سال از مالزي ديدن ميکنند همواره نسبت به تجربه غذاهاي ساير ملل خوشبين هستند و يک زمينه سود آور سرمايه گذاري رستوران ميباشد.


ورزش و تفريح:
در كشورمالزي مناطق تفريحي زيادي براي خانواده ها وجود دارد. كسانيكه در جستجوي هيجان بيشتر هستند مي توانند از پاركهاي نشاط آور مخصوص استفاده كنند، در عين حال كسانيكه به دنبال محلي براي استراحت هستند مي توانند به پاركهاي درياچه اي سفر كنند. مالزي داراي نزديك به 200 زمين گلف طراحي شده توسط ناميان اين حرفه مي باشد که مکان مناسبي براي گلف بازان حرفه ايست. اين مكانها هم براي گلف بازان حرفه اي كه مشتاق بازي رقابتي بوده و هم بازيكناني كه از رقابت دوستانه لذت مي برند آماده است. از ورزش هاي حرفه اي و گران قيمت که بگذريم امکاناتي نظير سالن هاي مجهز بدنسازي و استخر هاي زيبا در کنار زمين هاي تنيس استاندارد امکاناتي به حساب مي آيند که به راحتي در همه مناطق مسکوني، آموزشي و تجاري در دسترس مي باشند.


سلامتي و تندرستي :
مكانهاي مناسب زيادي براي استراحت و تندرستي و شادابي در مالزي چه در جزاير بكر و دست نخورده و چه در مركز شهر وجود دارد. مالزي يكي از كشورهايي است كه داراي بهترين مراكز تندرستي در دنياست، كه شامل ماساژ سنتي مالايي، درمانهاي سنتي هندي و طب سوزني شرقي مي شود كه باعث شده تا از مشکلات بيماري در مالزي به شدت كاسته شود.  همچنين دسترسي به پيشرفته ترين امکانات مدرن پزشکي آن هم با استفاده از بيمه بسيار ارزان درماني يکي ديگر از مزاياي اين کشور زيبا ميباشد.


مراكز خريد:
از خياطان زنانه تا هنرمندان صنايع دستي قومي و مدعيان مفرغ كار بين المللي، مالزي در برگيرنده تمامي آنها مي باشد. شما مي توانيد از آسايش و راحتي خريد در فروشگاها و مراكز خريد مجهز به دستگاه تهويه لذت ببريد. در كنار خريد، اعضاي خانواده مي توانند از تماشاي فيلم، بازي بولينگ و يا صرف غذاي مورد علاقه لذت ببرند. خريداران همچنين مي توانند از اشياي عتيقه به نمايش گذاشته شده در ويترين سمساري ها ديدن نموده و لذت ببرند. به اين بازار پر هيجان چانه زني شبانه ملحق شويد كه يكي از خصوصيات زندگي محلي است. بهترين زمان براي گرفتن تخفيف قابل ملاحظه براي خريد در زمان فيستيوالهاي حراج مي باشد.

 

تحصيلات:
كشورمالزي از يك سيستم پيشرفته تحصيلي به صورت خصوصي و دولتي برخورداراست و مكاني مناسب براي تحصيل از دبستان تا بالاترين مقطع تحصيلي مي باشد. در تمامي شهرهاي بزرگ مدارس بين المللي معروفي موجود هستند كه به زبان انگليسي تدريس مي كنند. همچنين كالج ها و دانشگاه هاي خصوصي وجود دارند كه دوره هاي تحصيلي به موازات دانشگاهها و كالج هاي معروف دنيا ارائه مي دهند. مالزي همچنين مكاني مناسب براي كسب مقاطع تحصيلي عالي در سطح بين الملل با هزينه قابل قبول مي باشد، كه بعنوان مركزي براي تحصيلات عالي در منطقه بوجود آمده است.  براي اطلاعات بيشتر در اين زمينه به اين وبسايت مراجعه فرمائيد: www.iranindia.com


امكانات درماني:
در طي ساليان، مالزي بعنوان يك مركز درماني در آسيا تبديل شده است كه در بر گيرنده امكانات درماني بسيار هنرمندانه و پرسنل شايسته مي باشد و در مكاني واقع شده كه مي تواند به سراسر دنيا خدمات درماني ارسال نمايد.


مدارك مورد نياز جهت اخذ اقامت:

 • عکس هر نفر 5 قطعه 6 در 4

 • کپي تمام صفحات ( حتي صفحات سفيد) گذرنامه همه اعضا خانواده، همه افراد خانواده بايد گذرنامه مجزا داشته باشند.

 • کپي برابر اصل شش صفحه نخست گذرنامه همه افراد خانواده

 • ترجمه رسمي اسناد املاک ( در صورت وجود )

 • ترجمه رسمي اساسنامه شرکت، جواز کسب، هرگونه مجوز حرفه اي (در صورت وجود)

 • ترجمه آخرين مدرک تحصيلي

 • رزومه انگليسي

 • گواهي موجودي بانکي به مبلغ حداقل 150 ميليون تومان براي افراد زير 50 سال و حداقل 100 ميليون تومان براي افراد بالاي 50 سال اين پول مي تواند در حسابهاي جداگانه به اسم فرد متقاضي و همسر وي باشد مجموع مبالغ حسابهاي مختلف مي بايست به حداقل مورد نياز برسد. همچنين دارايي حسابهاي ارزي و حسابهاي بانکي خارج از ايران نيز قابل قبول است.

 • اسناد در آمدي نظير گواهي حقوق، فيش بازنشتگي، اظهار نامه در آمدي، اجاره نامه، سودسهام ، سود سپرده بانکي و ...که مجموع در آمد فرد متقاضي و همسر وي مي بايست بالاي 3 ميليون تومان در ماه اعلام شود.

 • ترجمه شناسنامه هاي همه اعضا خانواده

 • ترجمه سند ازدواج براي افراد متاهل

 • در موارد خاص وجود ساير مدارک تکميلي مي تواند مفيد باشد در اين مورد قبل از آماده سازي مدارک حتماً با ما تمايس بگيريد.
   

 • پاسخ به سوالاتي که مکرراً پرسيده مي شوند:

  1) س: آيا بايد در زمان درخواست براي برنامه MM2H در مالزي بود؟
  ج:خير  ما براي شما فرم درخواست و موافقت را خواهيم گرفت. شما فقط براي اخذ آخرين مهر ويزاي MM2H به مالزي خواهيد آمد.

  2) س: آيا خريد خانه در مالزي با ارزش بالا  مي تواند بعنوان شرط مورد نياز براي سرمايه گذاري در اين برنامه را پوشش دهد؟
  ج:بله چنانچه شما ملک يا املاکي را در مالزي به صورت نقدي خريده باشيد که ارزش آن بالاي يک ميليون رينگيت باشد مي توانيد براي اقامت خانه دوم اقدام کنيد در اين صورت مبلغ سپرده اقامت شما از روز اول همان 60 هزار رينگيت مي باشد.  اما چون امتياز اين برنامه استفاده از وامهاي کم بهره بانکي ( حدود 6% در سال) براي خريد املاک ميباشد توصيه مي شود ابتدا اقامت بگيريد و بعد براي خريد ملک اقدام کنيد. جالب است بدانيد هزينه ملک در گرانترين محلات کوالالامپور تقريباٌ 30% تهران و 25% دبي ميباشد اين در شرايطي است که کيفيت زندگي در مالزي بسيار بالاتر از ايران يا امارات مي باشد.

  3) س: فرزند من در مالزي تحصيل مي کند آيا مي توانم براي خانه دوم اقدام کنم؟

  ج: بله حدود 40% از متقاضيان را خانواده دانشجويان ايراني در مالزي تشکيل مي دهند.

  4) س: اگر همسر من کسب درآمد دارد، آيا مي توانم از در آمد او مشترکاً براي تامين شرايط مادي استفاده کنم؟
  ج:بله، به شرط آنکه اسم او نيز در فرم درخواست قيد شده باشد.  و اسناد ازدواج با ترجه رسمي موجود باشد.

  5) س:چه نوع از درآمدهاي خارجي براي درخواست تحت اين برنامه قابل قبول مي باشد؟
  ج: حقوق ماهيانه در زمان اشتغال، حقوق بازنشستگي، حقوق ثابت ماهيانه و يا اخذ اجاره ماهيانه از مستغلات شما مي تواند بعنوان درآمد خارجي محسوب شود.

   

  سپرده ثابت:
  6) س: در چه زماني من نياز به ارائه سپرده ثابت دارم؟
  ج:ما براي شما موافقتنامه مشروط اقامت را اخذ خواهيم کرد پس از آن شما براي دريافت اقامت ميبايست سپرده گذاري را انجام  دهيد.
  7) س: آيا مي توانم سپرده ثابت خود را در زماني که در مالزي هستم از بانک بيرون بکشم؟
  ج: -  متقاضيان MM2H ميتوانند تمامي موجودي سپرده ثابت خود را در زمان پايان ويزاي خود از بانک خارج کنند. يعني شما هرزمان مايل نباشيد به اقامت خود ادامه دهيد ميتوانيد ضمن باطل نمودن اقامت کل سرمايه خود را خارج کنيد.

  - پس از يکسال از دريافت مي توان از مبلغ سپرده  به ميزاني برداشت کنيد تا  حداقل مانده 60،000 رينگيت (تقريباً 17 ميليون تومان )  در حساب باقي بماند اين برداشت ميتواند بمنظور خريد مستغلات، پرداخت شهريه تحصيل فرزندان يا درمان باشد.

  8) س:چه اتفاقي براي 60،000 رينگيت باقي مانده در حساب سپرده مي افتاد؟
  ج:آن مبلغ در حساب سپرده تا زماني كه مجوز اقامت شما اعتبار داشته باشد باقي مي ماند، مگر آنكه بخواهيد به اقامت خود در مالزي خاتمه دهيد.

  9) س: آيا مي شود در حساب سپرده ثابت از شريك استفاده نمود؟
  ج:بله، ميتوانيد با همسر خود شريك شويد.

   

  شرايط كار:

  10) س: من در امريكا به حرفه پزشكي مشغول هستم، چگونه مي توانم در يك بيمارستان يا كلينك خصوصي در مالزي مشغول بكار شوم؟
  ج: افراد تحت پوشش برنامه MM2H نمي توانند در مالزي استخدام شوند. اما مي توانيد با مراجعه به وزارت تامين نيروي انساني و اخذ مجوز براي اشتغال، به حرفه خاصي كه در مالزي تمايل داريد بپردازيد. در صورت اخذ موافقت براي شما يك مجوز كار و يا برگه اشتغال صادر خواهد شد. شما مي توانيد در صورت تمايل به اقامت در مالزي در خاتمه اعتبار مجوز كار خود به برنامه MM2H ملحق شويد.

  کلاً برنامه خانه دوم براي جذب کار آفرينان طراحي شده نه افراد جوياي کار، يعني شما با اين اقامت ميتوانيد کارو کسب خود را راه اندازي کنيد ، شرکت ثبت کنيد يا به صورت خود اشتغالي فعاليت کنيد يا مغازه و رستوران داير کنيد براي راه اندازي کسب و کار نيز ميتوانيد از بانکهاي خصوصي وامهاي گوناگون با بهره هاي مناسب دريافت کنيد. اما اگر بيکار هستيد و دنبال استخدام شدن ميگرديد اين برنامه انتخاب مناسبي نيست.  

   

  شرايط تحصيل:
  11) س: آيا فرزندان مي توانند من تحت اين برنامه در مالزي به تحصيلات خود ادامه دهند؟
  ج: بله، ولي در صورتي كه سنشان به هنگام اخذ مجوز بيشتر از 18 سال باشد بايد در خواست ويزاي تحصيلي نمايند.

  12) س: درصورتيكه فرزندان من نخواهند از ويزاي دانشجويي استفاده كنند چه اتفاقي مي افتد؟
  ج: آنها مي توانند به شرط معتبر بودن ويزاي اقامت شما تحت عنوان MM2H درخواست اقامت نيز بنمايند. راه بهتر اين است که شرکت ثبت کنيد و فرزندان بالاي 18 سال خود را به عنوان نيروي کار جذب کنيد که در اين صورت امکان استفاده از اقامت کار براي ايشان وجود دارد.

  13) س: آيا مي توانم فرزندان بالاي 18 سال خود را تحت پوشش اين برنامه قرار دهم؟
  ج: خير، برنامه MM2H فقط به فرزندان زير 18 سال اجازه ميدهد كه در فرم درخواست اقامت والدين خود حضور داشته باشند.فرزندان بالاي 18سال بايد سپرده ثابتي به مبلغ 300،000 رينگيت بگذارند و بعنوان متقاضي زير 50 سال با اشاره به مجوز اقامت والدين كه(ميتواند يك امتياز بزرگ در ارزيابي فرم درخواست اقامت باشد)اقدام کنند. راه ديگر اين است که فرزندان بالاي 18 سال با ويزاي دانشجويي در مالزي اقامت کنند. پس از خاتمه تحصيل ميتوانند در شرکتي که شما ميتوانيد در مالزي ثبت کنيد مشغول به کار شوند و اقامت مالزي را حفظ کنند يا از باقي مانده اقامت خانه دوم خود استفاده کنند.

  14) س: فرزنداني که به هنگام اقدام جهت اخذ پذيرش کمتر از 18سال دارند پس آنکه سن آنها بيشتر از 18سال شد آيا اقامت آنها معتبر مي ماند؟

  ج: بلي، معتبر مي ماند.

  15) س: فرزنداني که پس از اخذ اقامت والدين درمالزي متولد مي شوند آيا مقيم محسوب مي گردند؟

  ج : بله  فرزندان تابع مقررات ناظر بر پدرو مادر بوده و مقيم محسوب مي شوند.


  خريد مسكن :
  16) س: آيا متقاضيان مي توانند متعلقاتي در مالزي اختيار كنند؟
  ج: همه متقاضيان مي توانند  ملک خريداري نمايند.  اما ارزش هر ملک نبايد کمتر از 250.000 رينگيت( تقريباً 70 ميليون تومان) باشد. غير از اين سهام، دارايي هاي منقول، شرکت و مغازه و ماشين آلات نيز براي متقاضيان خانه دوم قابل خريد ميباشد. براي خريد يا اجاره ملک در صورت تمايل مي توانيد از خدمات دفتر کوالالامپور برخوردار شويد. ما تسهيلات کاملي براي متقاضيان اقامت در مالزي آماده کرده ايم.
   

  17) س: در صورت فوت شخص مهاجر، آيا داراييهاي شخص متوفي به راحتي به وارثين خود مي رسد، آيا دولت مالزي هيچ منعي در اين رابطه قرار داده است؟
  ج: بله، در صورتيكه متوفي وصيت نامه اي داشته باشد كه بوضوح وارث اموال او مشخص شده باشد، هيچ منعي وجود ندارد، و در غير اينصورت نزديكترين خويش شخص متوفي بايد طي درخواستي از دولت مالزي بخواهد تا اموال متوفي را به وارثين به حق او انتقال دهد.

  18) س: آيا خارجيان بايد فقط خانه هاي جديد را از انبوه سازان خريداري نمايند يا از صاحبان شخصي، (خانه دست دوم يا سوم)؟
  ج: متقاضيان مي توانند هم مستقيماً از انبوه سازان خريداري نمايند و هم از صاحبان شخصي. توصيه مي گردد كه براي خريد مسكن از انبوه سازاني كه داراي مدرك CF (مدرك سلامت ساخت) هستند خريداري نمايند.  در مورد خريد ملک دفتر ما در کوالالامپور امکانات گستردهاي را ايجاد کرده که در صورت تمايل مي توانيد از آنها استفاده کنيد کليه مراحل از مشاهده املاک تا اخذ وام، عقد قرارداد و انتقال سند را مي توانيد با کمک اين دفتر انجام دهيد.

  19) س: آيا قبل از خريد يا فروش مسكن نياز به اخذ مجوز از كميته سرمايه گذاري خارجي(FIC) مي باشد؟
  ج: متقاضيان تحت پوشش اين برنامه نيازي به اخذ مجوز از (FIC) ندارند، اما بايد طي نامه اي به وزارت جهانگردي مشخصات خانه مورد نظر (مكان و قيمت) را اعلام نمايند تا نامه اي مبني بر اينكه تحت پوشش اين برنامه بوده و واجد شرايط خريد آن واحد مسكوني هستند صادر گردد. بعلاوه آنها بايد يك نسخه از توافق نامه را كه از مسئولين ايالتي مربوطه اخذ و به كميته سرمايه گذاري خارجي جهت اطلاع ارائه دهند.

  20) س: آيا من مشمول پرداخت ماليات بر سود پس از فروش خانه ام هستم؟
  ج: خير ماليات ارزش افزوده ملک در سال 2007 لغو شد.

  21) س: آيا مي توان براي گرفتن وام خريد مسكن تقاضا كرد؟
  ج: بله، ولي موافقت با پرداخت وام كلاً بستگي به خود بانك دارد. البته در اين زمينه بانکهاي مالزي شرايط چندان سختي ندارند. و بهره ها نيز خيلي مناسب هستند. بانکها براي ادامه حيات نيازمند دادن وام هستند پس اميدوار باشيد. متقاضيان ايراني مي توانند در اين زمينه از کمک دفتر کوالالامپور برخوردار شوند چرا که متقاضيان ايراني که از طريق اين شرکت براي اخذ وام اقدام نمايند از حداقل 70% وام براي املاک تجاري يا مسکوني برخوردار مي شوند

   

   خريد اتومبيل:
  22) س: چه مزايايي براي خريد خودرو در اختيار متقاضيان قرار دارد؟
  ج: شما مي توانيد بدون پرداخت عوارض ورودي يا گمرك در صورت:
  آوردن خودوري شخصي كه قبل از اقدام براي برنانه MM2H در كشور خود استفاده مي كرديد، يا مي توانيد يك خودروي مونتاژ شده يا ساخته شده در مالزي خريداري كنيدو از تخفيف تا سقف 42% برخوردار شويد.

  23) س: آيا متقاضياني كه خريدار خودروي دست دوم باشند، از پرداخت ماليات معاف خواهد بود؟
  ج: بله، معامله خودروي دست دوم منوط به حضور يك فروشنده دست دوم و يك خريدار دست دوم مي باشد كه دولت هيچ مالياتي براي فروش دريافت نمي كند. زيرا چنين مالياتي اخذ نمي شود، اما خودروهاي وارداتي دست دوم مشمول ماليات فروش و عوارض گمركي در مبداء ورود هستند.

  24) س: اگر خودروي من در سانحه خسارت ديد كه ناچار به تعويض آن شوم، آيا بايد ماليات معاف شده را پرداخت نمايم؟


  ج: با توجه به موارد زير:
  اگر خودرو تعمير شده و فروخته شود، طبق نرخ مرسوم مشمول ماليات و گمرك مي شود(براساس قيمت فعلي خودرو). اگر خودرو كاملاً از بين رفته باشد، از ماليات چشم پوشي مي شود. اگر متقاضي تمايل به خريد خودروي جديد ديگري داشته باشد، درخواست خريد آنها براساس شرايط هر مورد رسيدگي مي شود.

  25) س: در چه زماني من مي توانم خودروي خود را كه از ماليات معاف شده بود به فروش رسانم؟
  ج: خودروهايي كه تحت اين برنامه از ماليات و عوارض معاف شده اند مي توانند پس از پرداخت ماليات و عوارض معمول آن به صاحب ديگري انتقال يابند، پرداخت ماليات بايد قبل از درخواست فروش و اخذ مجوز باشد.

  26) س: چه مدت زماني روند درخواست فروش نياز دارد؟
  ج: بدليل اينكه اينگونه مسائل توسط ادارات دولتي مختلفي انجام مي پذيرد، مدت زماني حدود 60 الي 90 روز جهت اخذ مجوزهاي لازم پيش بيني مي شود.

  27) س: آيا مي توان از موسسات مالي بومي براي خريد خودرو درخواست وام نمود؟
  ج: بله ميشود، ولي تصميم نهايي در قبال پرداخت وام منحصراً در اختيار خود بانك مي باشد.

   

  ماليات بر درآمد:
  28) س: چه مالياتهايي معمولاً مشمول حال متقاضيان تحت اين برنامه خواهد بود؟
  ج: ماليات بر درآمد براي كساني كه از سرمايه گذاري در شركتهاي داخلي مالزي و يا بازار سهام مالزي درآمد كسب مي كنند شامل خواهد شد.  البته درآمدهاي شما در خارج از مالزي مشمول ماليات نيست.

  29) س: آيا سود حاصل از سپرده ثابت نيز مشمول ماليت خواهد شد؟ به گفته برخي مشمول ماليات خواهد شد، و به گفته برخي ديگر خير. آگر مقدار سپرده 100،000 رينگيت باشد يا مدت زمان سپرده يكسال باشد، قوانين در اين رابطه چگونه است؟
  ج: سود حاصل از سرمايه سپرده ثابت تحت شرايط قيد شده در زير از ماليات معاف مي باشد:
  مدت زمان سپرده هاي ثابتي كه بيش از 12 ماه يا بيشتر از آنها گذشته باشد – با هر ميزان سود. مدت زمان كمتر از 12 ماه – سود سپرده ثابت تا سقف حداكثر 100،000 رينگيت.

  30) س: آيا درآمد دريافت شده از خارج نيز مشمول ماليات خواهد بود؟
  ج: بر اساس وضع قوانين مالياتي جديد در سال 2004 تمامي درآمدهاي حاصله از خارج معاف از ماليات مي باشند.

  31) س: اگر متقاضيان گزارش ماليات بر درآمد را به دايره ماليات بر درآمد ارائه دهند، آيا از هيچ نوع معافيت مالياتي تحت اين برنامه مي توانند بهره ببرند؟
  ج: آنها فقط مشمول ماليات بر درآمد بدست آمده در مالزي پس از کسر کليه ي هزينه ها مي باشند.براي درآمد بر اساس ساختار تصاعدي ماليات وضع خواهد شد.

  32) س: من يك آلماني هستم كه حقوق بازنشستگي من در آلمان از ماليات معاف است و همچنين در مالزي نيز از ماليات معاف است. آيا اين صحيح است؟
  ج: تحت اين برنامه مستمري يا هر در آمد ديگري كه از خارج به مالزي ارسال شود از ماليات معاف است.

   

   گواهينامه رانندگي:

  33) س: من داراي گواهينامه بين المللي هستم؛ آيا نياز به انجام آزمايشات مربوط به گرفتن گواهينامه در مالزي خواهم بود؟
  ج: مالزي تمامي گواهي نامه هاي بين المللي را به رسميت مي شناسد. در نتيجه تا زماني كه گواهي نامه بين المللي شما معتبر است اجباري به گرفتن گواهي نامه مالزي نداريد .

   

  خدمتكار:
  34) س: شرايط آوردن خدمتكار تحت پوشش اين برنامه چگونه است؟
  ج: شما مي توانيد يك خدمتكار مونث از كشور خودتان كه ما بين 25 تا 45 سال باشد بياوريد.  طبيعتاً اين خدمتکارنبايد هيچ نسبت خانوادگي با شما داشته باشد.

  35) س: چگونه بايد اقدام كنم؟
  ج: شما پس از اخذ اقامت خود تحت عنوان MM2H ميتوانيد اقدام كنيد. مدت انجام امور مربوط به اخد مجوز بين 60 تا 90 روز بوده و طبق قوانين و مقررات بخش مستخدمين خارجي در اداره اتباع خارجي بررسي مي شود.

  بيمه خدمات درماني:
  36) س: چه نوع بيمه اي من نياز دارم؟
  ج: بيمه خدمات درماني يا بيمارستاني براي خود و خانواده خود در مالزي . هزينه اين بيمه با سقف بيمه مناسب براي يک خانواده 3 نفري معمولاً از 400 دلار آمريکا تجاوز نميکند. که به نسبت هزينه بيمه تامين اجتماعي در ايران کاملاً مناسب است. ضمناً اين بيمه ها 100% هزينه در مان را در سقف تعيين شده تقبل ميکنند .

  37) س: چه راه حلي براي من وجود دارد اگر نتوانم به دليل كهولت سن بيمه شوم؟
  ج: بايد نامه معافيت از شركت بيمه اخذ گردد، اما بقيه اعضاي خانواده بايد تحت پوشش بيمه قرار گيرند.

   

  تمديدها:
  38) س: شرايط تمديد اقامت چيست؟
  ج: بر مبناي درخواست اوليه شما يك دوره ويزاي قابل تمديد 10 ساله به شما اعطا شده. در نتيجه روند تمديد با ارائه اظهار نامه بانكي حساب سپرده ثابت، و آخرين فيش حقوقي به انضمام بيمه خدمات درماني حاصل ميشود.  تمديد اقامت پس از ده سال امري بديهيست که با هزينه سالانه حدود 15 ذلار انجام ميشود.

  39) س: در چه زماني نياز به اقدام براي تمديد ويزا دارم؟
  ج: توصيه مي شود سه ماه قبل از پايان ويزاي MM2H نسبت به تمديد آن اقدام فرمائيد.

  40) س: گذرنامه من 5 سال بيشتر اعتبار ندارد آيا اقامت 10 ساله به گذرنامه بعدي قابل انتقال است؟

  ج: بله با پايان اعتبار گذرنامه اقامت به گذرنامه بعدي شما منتقل خواهد شد. توجه کنيد که در زمان اقدام براي اقامت بايد حد اقل 9 ماه از اعتبار گذرنامه فعلي شما باقي مانده باشد.

  41) س: آيا ايرانياني که مقيم ساير کشور ها هستند نيز مي توانند از خدمات شما استفاده کنند؟

  ج: بله تعداد قابل توجهي از متقاضيان ايراني اقامت مالزي از اروپا، دبي و آمريکاي شمالي هستند.

     اطلاعات مسافرین
  ویزای مالزی
  اداره مهاجرت(تمدید ویزا)
  گواهینامه رانندگی
  ترجمه مدارک
  خرید بلیط هواپیما
  تبدیل دلار و یورو به رینگیت
  خرید سیم کارت موبایل


  تلفن های ضروری
  فوریتهای پلیسی
  اورژانس
  فرودگاه کوآلالامپور
  ترمینال مرکزی کوآلالامپور
  شرکت های هواپیمایی
  تاکسی بیسیم فرودگاه
  تاکسی بیسیم کوآلالامپور
  سفارت ایران در مالزی


  دیدنی های کوآلالامپور
  برجهای دوقلوی پتروناس
  برج مخابراتی کوآلالامپور
  آکواریوم KLCC
  پوترا جایا
  باغ شاهی
  یادمان سربازان گمنام
  غار باتو
  سان وی لاگون
  ماینز
  محله چینی ها
  گنتینگ هایلند
  دهکده ی فرانسوی ها
  دهکده ی ژاپنی ها
  آفا موسا
  پورت دیکسون
  کمرون هایلند
  جزیره لنگکاوی
  شاه عالم
  ملاکا
  دریاچه تی تی وانگسا
  دامنه های فریزر هیل
  موزه ملی
  پارک آهو
  مرکز ملی ستاره شناسی
  مسجد جامع
  بازار مرکزی
  مرکز توریسم مالزی
  مسجد ولایت
  موزه پول بانک مرکزی
  یادمان تون عبدالرزاق
  ساختمان سلطان عبدالصمد
  پارک پروانه ها
  محله و مسجد هندی ها
  مجتمع برجایا
  باغ وحش ملی


  مراکز خرید کوآلالامپور
  مرکز خرید suria klcc
  مرکز خرید مید ولی
  مرکز خرید وان اوتاما
  مرکز خرید تایم اسکوئر
  مرکز خرید ماینز
  مرکز خرید بی بی پلازا
  مرکز خرید ایکیا
  مرکز خرید سوگو
  مرکز خرید لو یات پلازا
  فروشگاه های زنجیره ای تسکو
  فروشگاه های زنجیره ای کرفور
  فروشگاه های زنجیره ای جاینت
  سوپرمارکت های زنجیره ای 7-Eleven
  مرکز خرید پاویلیون
  مرکز خرید ولد

  دانشگاه های مالزی
  دانشگاه UM
  دانشگاه UKM
  دانشگاه USM
  دانشگاه UTM
  دانشگاه UPM
  دانشگاه MMU
  دانشگاه UiTM
  دانشگاه APIIT
  دانشگاه UCTI
  دانشگاه UCSI
  دانشگاه KBU
  دانشگاه KDU
  دانشگاه Limkokwing

  لینك
  سفارت جمهوری اسلامي ايران   

  Kargozar

  Public Relations 

   [خانه ] [پايگاه مقالات] [پايگاه اخبار] [پايگاه انگلیسی] [پايگاه کنفرانس ]

   Email :Info @iranpr.org       Copyright©2009-2010    تلفن همراه: 09121938419